IPTF14HLS : Ölmeyi Reddeden Yıldız

766

Adı : IPTF14HLS, ama Astronomi Dünyası onu “Ölmeyi Reddeden Yıldız” olarak tanıyor.

Yıldızların hayat döngüsü hakkında bildiklerimizi tekrardan bir gözden geçirelim. Bugüne kadar kabul ettiğimiz açıklama neydi?

“Büyük patlamadan ortaya çıkan toz bulutlarının ve diğer hali hazırda yok olmuş yıldızların kalıntılarından doğan yıldızlar, ömürlerini doldurduklarında ihtişamlı bir şekilde patlayarak süpernovaya dönüşürler ve yavaş yavaş gözden kaybolurlar.”

.
IPTF14HLS, adını verdiğimiz Süpernova, 50 yılı aşkın süredir gözleniyordu. Her yıldız gibi patlayıp süpernovaya dönüştükten sonra, yavaş yavaş sönerek yok olması gerekirken çok ilginç bir olay oldu.

Ölmeyi reddeden yıldız IPTF14HLS, patlama sonrasında yok olması gerekirken,  çevresindeki maddeleri müthiş bir çekim gücüyle topladıktan sonra, içine çöküp ihtişamlı bir şekilde yeniden patladı. Hem de geçtiğimiz 50 sene boyunca bir kaç kez!

Bilim insanları 2014 yılında, IPTF14HLS’ nin patladıktan sonra yavaş yavaş sönmeyi başladığını gözlemlediler. Birkaç ay sonrasındaysa iPTF14hls, tekrar parlamaya başladı.

Bu şaşırtıcı durum karşısında geçmiş kayıtları kontrol etme gereği duyan astronomlar, 1954 yılında aynı noktada yine bir süpernova daha gözlemlenmiş olduğunu gördüler.

Ölmeyi reddeden yıldız IPTF14HLS, çok büyük bir yıldız. Güneş’ten yaklaşık olarak 50 kat daha büyük. Bilim insanları, yıldızın neden ölmediği, neden tekrar tekrar içine çökerek patladığı konusunda herhangi bir fikir sahibi değil ama bu konuda 2 teori çoktan üretildi bile.

1-  Bu büyüklükte bir yıldızın, bildiğimiz fizik kurallarına aykırı bir şekilde hareket ettiği ve kendine ait fizik kuralları olduğu.

2-  Yıldızın çekirdeğinde yok olmasını engelleyen antimaddenin bulunduğu.


NASA’dan Yeni Proje : Titana Yolculuk. Okumak için tıklayın.

NASA’dan Yeni Proje: İçerisinde Sıvı Gazdan Göller Bulunan Titan’a Yolculuk

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here