Büyüklüğü Beyin Yakan, Bilinen En Büyük Yıldız : UY Scuti

1443

O bilinen en büyük yıldız…

Yaydığı ışığın parlaklığı dillere destan olan…

İçine tam 5 milyar tane Güneş sığdırabilen… (Güneş’in içine 1 milyon Dünya sığabilir. Siz düz hesap UY Scuti = 5 milyar x 1 milyon Dünya yapabilirsiniz)

Güneş’in yarıçapının yaklaşık 1708 katı büyüklüğünde…

Yüzeyinden merkezine gitmek için, Güneş ile Dünya arasındaki mesafeyi (149,6 milyon kilometre) neredeyse 8 defa gelip gitmenizi gerektiren…

O ki, Güneşten 30 kat daha ağır…

Güneş’leri, Dünya’ları, Gezegenleri ve yıldızları tek bakışıyla söndürebilen…

Bilinen Evrenin en büyüğü…

Dünya’nın, Güneş’in, Gaz devi Jüpiter’in büyük gezegenler olduğunu düşünüyorsanız şaşırmaya hazır olun ve onun karşısında şapkanızı çıkartın…

Onun adı UY Scuti !

Bilinen en büyük yıldız UY Scuti, Kalkan takımyıldızı bölgesinde bulunuyor.

Parlak kırmızı üstdev ve değişen bir yıldız.

Dünya’dan yaklaşık olarak 9.500 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

Ne zaman Keşfedildi?

UY Scuti’yi ilk olarak 1860 yılında Alman gökbilimciler tarafından Bonn Gözlemevin’de keşfedildi. Tabi o zamanlar bu kadar büyük yıldız olduğu bilinmiyordu. Büyüklüğüne dair kesin veriler, 2012 yılında Şili’nin Atacama Çölü’nde yer alan Çok Büyük Teleskop (VLT) sayesinde elde edildi.

Bu tarihten sonra UY Scuti, Betelgeuse, VY Canis Majoris ve NML Cygni gibi daha önce rekor kıran devleri geride bıraktı ve “En büyük yıldız” ünvanını kükreyen dev bir aslan edasıyla alarak evrenin en büyük yıldızı oldu.

Güneş ve UY Scuti Karşılaştırması

En büyük yıldız UY Scuti, ilk resimde görülemeyecek kadar küçük. Resim 7 kat büyütüldüğünde güneş sadece nokta kadar gözükebiliyor. (Büyüklüğü aklınızda siz canlandırın)

 

– “Ee evrende bir sürü büyük yıldız var, bu onlardan ne kadar büyük olabilir ki?”

Cevap: İşte bu kadar!

Soldan sağa: Güneş, Sirius, Pollux, Arcturus


UY Scuti nerde mi? Fotoğrafın yarısından fazlasını kaplıyor.

Dünya ve UY Scuti’yi birbiriyle oranlasaydık, Dünya 10 santimetre bir tenis topu, UY Scuti ise 1.5 kilometre çapında dev bir küre olurdu.

Eğer saatte 500 kilometre hızla giden bir uçakla hiç durmadan yıldızın ekvator bölgesi üzerinden çevresini dönmeye kalksaydık, bu yolculuğu ancak 1700 yılda tamamlayabilirdik…

Anlayacağınız en büyük yıldız UY Scuti, bizim hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak derece büyük bir yıldız.

Peki Dünya’ya en yakın yıldız olan Proxima Centuari yıldızı ve yörüngesinde dönen, içinde yaşam olması muhtemelen gezegen hakkında bilginiz var mı? Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here