Parker Solar Probe rekor kırdı!

110

Nasa’nın Parker Solar Probe adını verdiği ve güneşi incelemesi için Ağustos ayında güneşe doğru fırlattığı uydusu, yolculuğuna rekorla başladı. Daha şimdiden rekor kırarak güneşe en çok yaklaşan uzay aracı ünvanını alan uydu, Güneş’in atmosferine dalış yapan ilk insan yapımı nesne olarak da tarihe adını yazdırdı.

2018 Ağustos ayında NASA tarafından güneşe doğru gönderilen Parker Solar Probe adındaki uzay aracı, fırlatıldıktan sonra Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı oldu.

Parker Solar Probe uzay aracının,  “Güneş’in dış atmosferi (taç küre) neden yüzeyinden çok daha sıcak?” ve “Güneş rüzgarlarının yüklü parçacıklarını tam olarak hangi etken bu inanılmaz hızlara çıkarıyor?” gibi sorulara cevap olması bekleniyor.

BİR ÖNCEKİ REKOR 1976 YILINDA KIRILMIŞTI.

Geçmişte Amerikan- Alman ortak yapımı Helios 2 adındaki güneş uzay aracı, güneş yüzeyine 42.73 milyon kilometre kadar yaklaşarak rekor kırmış ve oldukça konuşulmuştu. 15 Ocak 1976 yılında gerçekleşen ve 42 yıldır devam eden bu rekor, pazar günü itibarıyla Parker Solar Probe tarafından kırıldı.

1.5 milyar dolar bütçeyle yapılan Parker Solar Probe, hesaplamalar doğru tuttuğu takdirde 2025 yılına kadar Güneş yüzeyine 6.2 milyon kilometre yaklaşarak 24 kez yakın geçiş yapacak. NASA Yetkilisi Andy Dreisman kırılan rekor hakkında açıklama yaptı.

“Solar Probe’u fırlatalı yalnızca 78 gün oldu ve bugün itibarıyla Güneş’e en çok yaklaşan uzay aracı rekorunu elimize geçirmiş durumdayız. Ekibimiz için gerçekten de çok gurur verici bir an.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here