Doğada Çok Nadir Olarak Görülen 11 Melez Hayvan

899

Melez hayvanlar, hibrid adıyla da anılır. Bu türler, iki farklı hayvanın birleşimi sonucunda ortaya çıkar ve bu türün üyeleri melez hayvan olarak adlandırılır.

Farklı türler arasındaki birleşimin sonucunda doğan yavrular, dölverime sahip olmayan, kısır hayvanlar olarak dünyaya gelir.

Aynı türün farklı ırkları arasında gerçekleşen çiftleşmelerdeyse (Örneğin; Van kedisi & Yaban Kedisi) dölverimi sağlıklı bir şekilde devam eder. Bazı yavrularda anne-babanın değil çok daha uzak ataların genetik özellikleri görülebilir.

Melezler, doğada her zaman görülebilecek hayvanlar değildir. Çok nadir olarak görülür ve fotoğraflanırlar.

İşte birbirinden ilginç 11 melez hayvan

1 – Hinny

Hinny, erkek at ve dişi eşeğin birleşimi sonucunda oluşur.

 

2 – Savannah Cat

Asi bir melez hayvan olan Savannah Cat, evcil kediler ve vahşi kedi türlerinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkar.

 

3 – Grolar Bear

Boz ayı ile kutup ayısının çiftleşmesinden meydana gelir.

 

 4 – Zonkey

Eşek ve Zebranın aşkının meyvesi. İşte tatlı mı tatlı bir zonkey. Zebra ile donkey ismi birleşince ortaya ‘Zonkey’ ismi ortaya çıkmıştır.

 

 

5 – Geep

Bakmayın öyle masum durduğuna… Büyüyünce dağ, bayırda yenilmedik ot bırakmayacak. Geep, keçi ile koyunun çiftleşmesinden meydana gelir. İsmide, İngilizce Goat ( Keçi ) + Sheep (Koyun) kelimelerinin birleşiminden oluşur.

 

6 – Wholphin

Erkek katil balina ile dişi yunusun çiftleşmesiyle ortaya çıkan bu melez hayvan türüne oldukça az rastlanır.

Wholphinin adı İngilizce Killer Whale ( Katil Balina ) + Dolphin ( Yunus ) kelimelerinin birleşiminde meydana gelir.

7 – Liger

Erkek aslanla dişi kaplanın birleşiminden ortaya çıkan bu tür, canlı kedigiller familyasının en dev üyesidir. Boyları 3,3.5 metreye ulaşabilir.

Bu melez hayvan , hem aslan hem de kaplandan ortak özellikler gösterir. Her iki türün sesini de çıkartabilirler, kaplanlar gibi yüzmeyi severler. Liger dişileri aslanlar gibi bir arada bulunmaktan hoşlanırlar.

Liger adı, Lion ( Aslan ) + Tiger ( Kaplan) kelimelerinin birleşiminden meydana gelir.

 

8 – Zebroid

Sanki tam zebra olacakken at olmak istemiş, sonradan tekrar zebra olmaya karar vermiş gibi duran Zebroid, dişi zebra ile erkek atın çiftleşmesinden doğan bir türdür.

 

9 – Narluga

Çok nadir görülen bir melez hayvan olan Narluga, Kuzey atlantikte yaşar. Beyaz balina ile deniz gergedanının birleşiminden ortaya çıkmıştır.

 

10 – Jaglion

Karizması ve bakışlarıyla gönlümüzde taht kuran, postu ve ihtişamıyla hayranlık duyduğumuz bu tür, Erkek jaguar ve dişi aslanın çiftleşmesi sonucunda meydana gelir.

Şu anda dünya üzerinde yaşayan sadece 1 tane jaglion var. Bu yürüyen karizmayı, Kanada Vahşi Hayvan Parkında görebilirsiniz.

Jaglion ismi, Jaguar + Lion kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

 

11 – Leopon

Erkek leopar ve dişi aslanın birleşimden meydana gelen Leopon, erkek leopar ve dişi aslandan boyut olarak daha büyük olan bir türdür.

Erkek leoponların yeleleri 20 santimetreye kadar uzayabilir.

Şu anda bu tür, dünya üzerinde bulunmuyor. Son leopon üyesi 1985 yılında öldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here