25 Yıllık Özlem Bitiyor, Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!

484

Türkiye Uzay Ajansı… Hayali bile güzeldi. Biz çok bekledik. Nasa’lar ESA’lar keşif yaptıkça, uzaya çıktıkça onlara hep imrendik. Artık bu özlem bitiyor çünkü yakın bir tarihte Türkiye Uzay Ajansı (TUA) kuruluyor. 25 yıllık özlemimiz sona eriyor.

Başbakan Binali Yıldırım Açıkladı

Başbakan Binalı Yıldırım, Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasına ilişkin yasa tasarısının bu yasama yılı içinde görüşülerek yasalaşacağını açıkladı. Yasa tasarısı, 2016 Şubat ayında TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda kabul edilmişti.

25 yılı aşkındır konuşulan, ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Türkiye Uzay Ajansı projesi, Türkiye’nin uzaya yönelik faaliyetlerine ‘ışık hızı’nda bir ivme kazandıracak. Havacılık ve Uzay teknolojileri alanında çalışmalara yapan kurum ve kuruluşun koordinasyonu tek merkezden yapılacak. Tasarıya göre kurum ve kuruluşlar, gerçek ve tüzel kişiler, uzay ve havacılık araçları ve sistemleri geliştirebilecek, kurabilecek, uzaya yönelik faaliyetlerde bulunabilecek.

“Türk Uzay Ajansı’na Türkiye’nin çok ihtiyacı var” 

Türkiye Uzay Ajansı kurulması çalışmaları hakkında Sputnik’e görüş bildiren Prof. Dr. Ethem Derman, kendisinin de içinde bulunduğu bir ekibin 1995 yılında uzay ajansı kurulması için yasa tasarısı hazırladığını ancak o dönemde tasarının yasalaşmadığını kaydetti.

Geç kalınmış olsa da ajans kurulması için adım atılmasının olumlu olduğunu vurgulayan Derman, “İnşallah bu iş iyi bir organizasyonla yapılır. İşi bilenler işin başına getirilirse Türk Uzay Ajansı’na Türkiye’nin çok ihtiyacı var. Bu Roketsan filan daha önce kurulmuştu. Son zamanlarda çok büyük bir laboratuar kurdu devletimiz. Orada 1000 mühendis çalışacaktı, yeni uydu yapımı, yapılan uyduların testinin yapılacağı bir tesis kuruldu, epey bir para harcandı oraya. Bunlar hepsi Türk Uzay Ajansı adı altında birleşecek, güzel çalışmalar yapılacak inşallah diyelim” diye konuştu.

Peki Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmakla iş biter mi?

Tabiki bitmiyor. Türkiye Uzay Ajansı’nı hemen yarın kurup, kırmızı kurdelesini kessek bile bu alanda görev yapabilecek yeterli sayıda bilgi,birikime sahip bilim insanımız bulunmuyor. Türkiye’de bu alanda çalışmalar yapanlar çok değerli, bilgi birikime sahip bilim insanlarımız yok değil var ama yeterli sayıda değil. Bilim insanlarımız kendi potansiyellerini ortaya çıkarabilecek alan bulamadıkları için yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. Onlar tercih yapana kadar zaten çoğu yurtdışında ki ülkelerden davet alıyor. İşte beyin göçü tam olarak böyle bir şey. Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk, içini dolduramadıktan sonra hiçbir anlamı olmaz.

Üniversitelerimiz bu alana ilgi göstermeye başladı ama kabul edersiniz ki biraz geç kaldık. Bu alanda eğitim görecek, öğrenci yetiştirecek tecrübeli akademisyenlerimizin olması gerekiyor. Yurtdışında uzay teknolojileri alanında çalışmalar yapan bilim insanlarımızı ülkemize geri getirmemiz gerekiyor. Türkiye Uzay Ajansı kurulduktan sonra diğer ülkelerle iş birliği yapmamız gerekiyor.

Biz bu sitede kendi ülkemizin keşiflerini paylaşmaya can atıyoruz bunun hayalini kuruyoruz.

Evet, gidilecek daha çok yol var ama bizim umudumuz var.

Bir adım, bir adımdır. Hiç adım atmamaktan çok daha iyidir.

Kurduğumuz hayallerin bir gün gerçek olması dileğiyle…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here