Bu pazar Süper Ay var! 2034’e kadar beklemek istemiyorsanız, sakın kaçırmayın!

559
Bu Pazar Süper AY Var! Kaçırmayın!
Bu Pazar Süper AY Var! Kaçırmayın!

Her zaman göremeyeceğiniz, en muhteşem doğa olaylarından biri olan Süper Ay, Pazar gecesi Tüm Türkiye’den izlenebilecek. Kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

2016 Yılı Süper Ay
2016 Yılı Süper Ay

SÜPER AY NEDİR?

Dünya’nın tek uydusu olan Ay, Dünya çevresindeki bir turunu çoğu kişinin sandığı gibi yuvarlak değil eliptik bir yörüngede tamamlamaktadır. Bu eliptik yörüngede Dünya ile Ay arasındaki mesafe 363 bin kilometre ile 405 bin kilometre arasında değişmektedir.

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumundayken oluşan Dolunay’a ‘Süper Ay’ denir ve bu muhteşem doğa olayında Ay, en uzak konumundaki görüntüsünden 14 kat daha büyük görünür ve %30 daha fazla ışık yansıtır.

2016 Yılı Süper Ay
2016 Yılı Süper Ay

3 Aralık’ta yani Pazar günü Ay ile Dünya arasındaki uzaklık daralacak ve Ay, her zamankinden daha büyük görünecek.

 

GÖKBİLİMCİLER VE FOTOĞRAFÇILAR HEYECANLI

3 Aralık’ta görünecek olay Süper Ay, aynı zamanda dolunay olacağı için, Ay’ın her zaman görünen halinden, yaklaşık olarak yüzde 7 daha büyük ve yüzde 16 daha parlak olması bekleniyor. Gece karanlığını aydınlatacak Süper Ay, gökbilimcileri, fotoğrafçıları ve meraklıları heyecanlandırıyor.

2016 Yılı Süper Ay
2016 Yılı Süper Ay

SÜPER AY İÇİN EN GÜZEL MANZARA KANADA VE RUSYA’DA

National Geographic ve NASA’ya göre Süper Ay’ın en güzel hali kuzey ülkelerinde görünecek. Özellikle Rusya ve Kanada’dan bu manzara izleyenler, Süper Ay’ın en güzel manzarasını görme şansını elde etmiş olacak. Fakat bu ülkeler kadar olmasa da gök yüzündeki bu görsel şölen Türkiye’den de izlenebilecek. Süper Ay’ı deniz kenarında izleyecek kişiler daha şanslı çünkü Süper Ay, ufuk çizgisine yaklaştığında ışık kırılması sebebiyle daha büyük ve daha parlak gözükecek.

2016 Yılı Süper Ay
2016 Yılı Süper Ay

PAZAR GÜNÜ 18:00’DA BAŞLIYOR.

Ay’ın İstanbul’da saat 18.00 civarında çıkması bekleniyor. Bu görsel şölene tanıklık etmek isteyenlerin, bu saatten gün doğumuna kadar Süper Ay’ı takip etmesi gerekiyor aksi takdirde tekrarı için uzun yıllar beklemeleri gerekecek. Bilim insanlarına göre benzer büyüklükte bir Süper Ay’ı ancak 2034 yılında görüntüleyebileceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here