6.5 Katrilyon Dünya büyüklüğünde, bilinen evrenin en büyük yıldızı : UY SCUTI

333

Hesapta hata yok. İnsan aklının idrak edemediği bu büyüklüğü yanlış okumadınız.

UY Scuti adlı yıldızın içine 5.000.000.000 (5 milyar) Güneş,
6.500.000.000.000.000 ( 6.5 katrilyon) Dünya sığabiliyor.

UY Scuti öyle bir yıldız ki, yüzeyinden merkezine gitmek için Güneş ile Dünya arasındaki mesafeyi (149,6 milyon kilometre) neredeyse 8 defa gelip gitmeniz gerekiyor. (Otobüslerle yaptığınız uzun ve yorucu şehirler arası yolculukları düşünürseniz, bu büyüklüğü idrak etmeye çalışmak beyninizde ufak kıvılcımların çıkmasına sebebiyet verebilir)

UY Scuti yıldızı, Güneş’in yarıçapının yaklaşık 1708 katı büyüklüğünde.

Dünya ve UY Scuti’yi birbiriyle oranlasaydık, Dünya 10 santimetre bir tenis topu, UY Scuti ise 1.5 kilometre çapında dev bir küre olurdu.

BÜYÜKLÜĞÜ VE AĞIRLIĞI ORANTISIZ

Böyle bir yıldızın boyutuna göre devasa kütlelere sahip olmasını beklenir. Şimdi şaşırtıcı bir bilgi vermek istiyoruz. UY Scuti Güneş’ten sadece 30 kat daha ağır. Böyle bir büyüklüğün Güneş’ten sadece 30 kat daha ağır olması biraz ilginç bir istatistik. Bu yıldızı sürekli büyüyen ve genişleyen bir balon olarak düşünmek pekte yanlış sayılmaz.

NEREDE BU YILDIZ?

Bilinen en büyük yıldız UY Scuti, Kalkan takımyıldızı bölgesinde bulunuyor.

Parlak kırmızı üstdev ve değişen bir yıldız.

Dünya’dan yaklaşık olarak 9.500 ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜLEBİLİR Mİ?

UY Scuti çok parlak bir yıldız olmasına karşın çok uzakta bulunuyor. Işık kirliliğin hiç olmadığı bir yerde, çok keskin gözlere sahipseniz dürbün kullanarak görme şansınız var ama düşük bir ihtimal. İyi bir teleskop kullanarak 9.500 ışık yılı uzaktaki bilinen evrenin en büyük yıldızı UY Scuti’nin 9.500 sene önce halini görmeniz mümkün.
Ne zaman Keşfedildi?

UY Scuti’yi ilk olarak 1860 yılında Alman gökbilimciler tarafından Bonn Gözlemevin’de keşfedildi. Tabi o zamanlar bu kadar büyük yıldız olduğu bilinmiyordu. Büyüklüğüne dair kesin veriler, 2012 yılında Şili’nin Atacama Çölü’nde yer alan Çok Büyük Teleskop (VLT) sayesinde elde edildi.

Bu tarihten sonra UY Scuti, Betelgeuse, VY Canis Majoris ve NML Cygni gibi daha önce rekor kıran devleri geride bıraktı ve “En büyük yıldız” ünvanını elde etmiş oldu.

Güneş ve UY Scuti Karşılaştırması

En büyük yıldız UY Scuti, ilk resimde görülemeyecek kadar küçük. Resim 7 kat büyütüldüğünde güneş sadece nokta kadar gözükebiliyor.

Arcturus, Pollox gibi büyük yıldızlarla UY Scuti’nin karşılaştırılması.

Soldan sağa: Güneş, Sirius, Pollux, Arcturus

UY Scuti nerde mi? Fotoğrafın yarısından fazlasını kaplıyor.

Eğer saatte 500 kilometre hızla giden bir uçakla hiç durmadan yıldızın ekvator bölgesi üzerinden çevresini dönmeye kalksaydık, bu yolculuğu ancak 1700 yılda tamamlayabilirdik…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here