ABD’nin Milyarlarca Dolarlık ‘Çok Gizli Askeri’ uydusu ZUMA, 1 Aydır Kayıp!

401

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin uzaya taşıdığı, milyarlarca dolar değerindeki ‘Gizli Askeri’ uydu ZUMA hala kayıp. Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon 9 uzay aracı ile geçtiğimiz ay Cape Canaveral Hava Uzay üssünden ateşlenen ve yörüngeye bırakıldıktan sonra kaybolan, içinde askeri kod adı Zuma olan gizli bir uydu taşıyan uzay aracından hala haber alınamıyor. ABD Stratejik Komutanlığı uyduyu uzayda takip edemediklerini açıklamıştı. Bu açıklama uydunun yörüngeye yerleşmediğine işaret etmişti.

Florida’da Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden gizli şekilde fırlatılan devlet uydusu Zuma, fırlatmanın ilk aşamasını başarıyla tamamlasa da ikinci aşamada kaybolarak ABD’yi milyarlarca dolar zarara uğrattı.

ABD Kongre ve senatosu üyeleri görevin tam bir başarısızlıkla sonlandığını, roketin taşıdığı uydunun roketten ayrılmasının ardından atmosfere doğru düştüğünü belirttiler. Şu an için çok fazla detaya sahip olamasak da roket yükünün, fırlatmanın ikinci fazına gelindiğinde roketten düzgün ayrılamadığı düşünülüyor.

ArsTechnica ve TechCrunch, roket yükünün Florida’dan beraber fırlatıldığı Falcon 9’un fırlatılışının ikinci aşamasında yeryüzüne doğru geri düştüğüne dair haber geçtiler. SpaceX ise görevini yerine getiremeyen uydu fırlatma etkinliğiyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı. İhalesi devlet tarafından üstlenilen ve kaybolduğu iddia edilen Zuma’nın ABD’ye zararının milyarlarca dolar olduğu belirtiliyor.

Bunun dışında SpaceX, bu zamana kadar 21 kez Falcon 9 uydu fırlatışı gerçekleştirdi fakat bu zamana kadar kayıtlara başarıyla geçmiş bir uydu fırlatışı yapılamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here