Ay’da Yeni Bir Mağara Keşfedildi. Yeni Bir Ay Üssü mü?

573

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), son yaptığı açıklamada, Ay üzerinde devasa bir mağara keşfettiğini belirtti. Mağaranın olası bir Ay görevinde, görevli astronotları tehlikeli radyasyon ışınlarından ve olası sıcak değişimlerine karşı koruyabilecek bir Ay Üssü olabileceği düşünülüyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), Ay yüzeyinde astronotlar tarafından Ay üssü olarak kullanılması planlanan, 50 kilometre uzunluğunda geniş bir mağara keşfettiler.

Japon araştırmacılar, keşfettikleri büyük yeraltı mağarasının gelecekteki Ay görevlerinde görevli astronotlar için bir Ay Üssü olarak kullanılabileceğini düşünüyorlar.

Yaklaşık 3.5 milyar yıl önce lavlardan oluştuğu varsayılan mağaranın içinde gelecekte bir uzay üssü inşa edilebilir. Bu Ay Üssü nün inşa edilmesi halinde, astronotlar Güneş’in yaydığı zararlı radyasyondan ve Ay üzerindeki ani sıcaklık değişimlerden korunmuş olacaklar.

JAPON AY UYDUSU “KAGUYA” KEŞFETTİ

JAXA’nın Ay uydusu Kaguya’nın elde ettiği verilere göre, Marius Hills adı verilen bir grup volkanik kubbeli alanın alt kısmında yer alan mağaranın, yaklaşık olarak 50 metre genişliğinde olduğu açıklandı. Mağaranın yeraltı yapısının batıdan-doğuya doğru uzandığını gösteren verileri detaylı bir şekilde inceleyen, Japon araştırmacılarının ulaştıkları sonuç, mağaranın derinliklerindeki kayalıklarda buz ve su ihtimalinin olası olduğunu doğruladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here