Bakan Varank açıkladı. “Türkiye Uzay Ajansı bu sene içinde kurulacak”

131

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, uzay ve uydu çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Varank tarafından Türkiye Uzay Ajansı hakkında yeni bilgiler de paylaşıldı.

Bakan Varank: Türkiye Uzay Ajansı bu yıl içinde kurulacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye Uzay Ajansı ile uzay teknolojileri alanında ulusal boyutta yapılan çalışmaların koordinasyonunun sağlanacağını ve uluslararası ilişkileri yürüteceğini ifade ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 100 Günlük İcraat Programı ile de belirtildiği üzere ajansın bu yıl içerisinde kurulacağının ve teşkilatlanma çalışmalarının en kısa sürede tamamlanacağının altı çiziliyor. Sektörü yönlendirme, koordine etme ve uluslararası ilişkileri tek elde yönetme hedefindeki ajans bu anlamda önemli bir sorumluluk üstlenecek.

Varank ayrıca, uzay sanayinin gelişmesi ve yürütülen projeler ile programa alınan projelerin çoğalmasından dolayı uzay ve havacılık alanında koordinasyon sağlanacak ve ülkenin milli çıkarlarını gözetecek bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor.

Bakan, 2000’li yıllardan itibaren uydu teknolojilerinde Ar-Ge çalışmalarına başlandığı ve ilk olarak gözlem uyduları üzerinde yoğunlaşıldığını paylaşıyor. Bu süreçte BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 gözlem uyduları üretilmişti.

2014 yılı sonrasında ise TÜRKSAT ve İMECE gibi daha büyük ölçekli yerli ve milli uydu projelerine başlanırken, bu alanda uluslararası anlamda bir üst lige çıkıldığına dikkat çekiliyor. İlk milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ise 2020 yılı sonunda fırlatılarak ise geosenkron yörüngede hizmet verecek. İMECE ise ilk milli ve yerli gözlem uydusu olacak. Uydunun tasarım aşamasında olduğu ve prototip üretimine başlandığı belirtiliyor.
Diğer taraftan TÜBİTAK Uzay bünyesindeki Optik Sistemler Araştırma Merkezi (OPMER)’in de açılışa hazır olduğu ve bu merkezin uzay kalifiye optikler ile ilgili araştırmalar ve üretimler yapacağı açıklanıyor.

“Türk Uzay Ajansı’na Türkiye’nin çok ihtiyacı var”

Türkiye Uzay Ajansı kurulması çalışmaları hakkında görüş bildiren Prof. Dr. Ethem Derman, kendisinin de içinde bulunduğu bir ekibin 1995 yılında uzay ajansı kurulması için yasa tasarısı hazırladığını ancak o dönemde tasarının yasalaşmadığını kaydetti.

Geç kalınmış olsa da ajans kurulması için adım atılmasının olumlu olduğunu vurgulayan Derman, “İnşallah bu iş iyi bir organizasyonla yapılır. İşi bilenler işin başına getirilirse Türk Uzay Ajansı’na Türkiye’nin çok ihtiyacı var. Bu Roketsan filan daha önce kurulmuştu. Son zamanlarda çok büyük bir laboratuar kurdu devletimiz. Orada 1000 mühendis çalışacaktı, yeni uydu yapımı, yapılan uyduların testinin yapılacağı bir tesis kuruldu, epey bir para harcandı oraya. Bunlar hepsi Türk Uzay Ajansı adı altında birleşecek, güzel çalışmalar yapılacak inşallah diyelim” diye konuştu.

Peki Türkiye Uzay Ajansı’nı kurmakla iş biter mi?
Tabi ki bitmiyor. Türkiye Uzay Ajansı’nı hemen yarın kurup, kırmızı kurdelesini kessek bile bu alanda görev yapabilecek yeterli sayıda bilgi,birikime sahip bilim insanımız bulunmuyor. Türkiye’de bu alanda çalışmalar yapan, bilgi birikime sahip bilim insanlarımız yok değil var ama sayıca yeterli değil. Bilim insanlarımız kendi potansiyellerini ortaya çıkarabilecek alan bulamadıkları için yurt dışına gitmeyi tercih ediyor. Yurtdışından davet alan oldukça fazla bilim insanımız var.  Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk ama içi dolmaktan sonra bir anlamı kalmayacaktır.

Üniversitelerimiz bu alana ilgi göstermeye başladı. Bu alanda eğitim görecek, öğrenci yetiştirecek tecrübeli akademisyenlerimizin olması gerekiyor. Yurt dışında uzay teknolojileri alanında çalışmalar yapan bilim insanlarımızı ülkemize geri getirmemiz gerekiyor. Türkiye Uzay Ajansı kurulduktan sonra diğer ülkelerle iş birliği yapmamız gerekiyor. Sonuç olarak bir adım bir adımdır. Hiç adım atmamaktan çok daha iyidir. Gelişen süreci bu yıl içinde hep beraber izleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here