Bugün, büyük gün! SpaceX Mars’a Gidiyor! Peki uçuş saat kaçta?

550

Bu akşam insanlığın uzay macerasında bir ilk daha yaşanacak. SpaceX, Mars yolculuklarında kullanmak üzere tasarladığı Falcon Heavy roketini test etmek için Mars’a yollayacak.

Bir zamanlar Dünya gibi bir atmosfere sahip olduğu düşünülen “Kızıl Gezegen” Mars’a ulaşmak, SpaceX’in patronu Elon Musk’ın en büyük hedeflerinden birisi. Elon Musk bugün bu hedefleri doğrultusunda büyük bir adım atarak, Falcon Heavy sistemini ilk defa uzun bir yolculukta deneyecek.

Normal şartlarda uzak mesafelere gönderilmek üzere test edilen roketlerin içerisinde, ilerleyen safhalarda gönderilecek yüklerin ağırlığını düzgün şekilde analiz etmek için beton bloklar kullanılır. Ancak Elon Musk bir çılgınlık yaparak, beton bloklar yerine roketin içine kendi arabasını koydu! Arabanın direksiyonunda ise temsili bir astronot oturuyor.

Uçuş, Türkiye saati ile 21:30 başlayacak. SpaceX’in Youtube hesabından canlı olarak yayınlanacak. 

BAŞARIRSA TARİH YAZACAK

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketine ait devasa Falcon Heavy roketi, eğer patlamaz ve başarılı bir şekilde Mars’a yörüngesine doğru yol alabilirse , Elon Musk hem bu kadar devasa büyüklükte bir roketi yörüngeden çıkarıp Mars’a başarılı bir şekilde yollamayı başaran ilk kişi hem de uzaya bir araba göndermeyi başarmış ilk kişi ünvanlarını alarak olarak tarihe geçmeyi başaracak.

Görevin başarıyla tamamlanması halinde, Elon Musk’un arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesinde milyarlarca yıl boyunca dönüp duracak ve Mars araba ya ev sahipliği yapmış olacak.

Eğer Elon Musk’ın Falcon Heavy roketi bu görevi başarıyla tamamlarsa, gökyüzüne baktığımız zaman gezegenler, yıldızlar ve galaksilerin dışında, oralarda bir yerlerde, bir gezegenin yörüngesinde dönüp duran bir araba bile görebiliriz.

Mars’a yolculuk yapmak pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

Bu sorunlardan birisi yemek problemi. Araştırmacılar, astronotlarının geri dönüşüm teknikleri kullanarak dışkılarını yiyebileceğini, bu çözümün yemek problemini ortadan kaldırabileceğini düşünüyor.

Bu konuyla alakalı haberimiz için tıklayın. 

MARS’TA YAŞAM MÜMKÜN MÜ?

Son dönemlerde bu konuda yapılmakta olan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilere göre, aslında tüm bu sorunları ortadan kaldırmak, insanların yaşayabileceği bir alan oluşturmak ve Mars’ta yaşam filizlendirmek mümkün. Bütün bu olumsuzlukların ortadan kaldırmak için ihtiyaç duyulan en önemli şey hava. Şu an orada bulunandan çok daha fazla hava. Azot, oksijen ve asal gazlara ihtiyaç duyuyoruz çünkü bir Mars’ta yaşam için güçlü bir atmosfere ihtiyaç var…

Mars’ta yaşam yazımızın devamı için tıklayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here