Tarih Kesinleşti! Elon Musk kendi arabasını Mars’a yolluyor!

553

SpaceX’in yeni nesil roketi Falcon Heavy’nin kalkış tarihi sonunda belli oldu. Şirket CEO’su Elon Musk, roketin Roadster aracıyla beraber 6 Şubat’ta Mars’a doğru yol alacağını açıkladı.

Kalkış tarihini resmi Twitter hesabı üzerinden açıklayan Musk,”Falcon Heavy’nin ilk uçuş denemesi için 6 Şubat tarihini hedefliyoruz. Kalkış; Kennedy Uzay Merkezi’nde, Apollo kalkış kompleksi 39A’dan olacak.” sözlerini kullandı.

Geçtiğimiz aylarda ne olmuştu?

Elon Musk kendi arabasını (Tesla Roadster) Mars yörüngesine yollamayı planladığını söylemişti.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Falcon Heavy roketiyle birlikte, kendi aracını Mars yörüngesine göndereceğini açıkladı.

Tesla Motors ve SpaceX CEO’su Elon Musk, önümüzdeki ay çok konuşulacak bir girişimde bulunarak herkesi şaşırtmayı planlıyor.

Sahibi olduğu SpaceX şirketinin yeni devasa roketi Falcon Heavy’nin ilk kalkış denemesinde, Roketle birlikte kendi arabası Tesla Roadster’i Mars yörüngesine doğru fırlatacağını belirtti.

Elon Musk Twitter hesabı aracılığıyla konuyla alakalı şöyle bir açıklama yaptı.

“Falcon Heavy önümüzdeki ay içerisinde Apollo 11’in fırlatıldığı kalkış kompleksinden ilk kez uzaya havalanacak. Roketin üzerinde taşıyacağı yük, gece yarısı kırmızısı rengindeki benim kendi Tesla Roadster’ım olacak. İstikamet ise Mars’ın yörüngesi. Yükselme sırasında patlamazsa milyarlarca yıl derin uzayda olacak.”

ROKETİN BAŞARI ŞANSI DÜŞÜK

Elon Musk’ın ilk Falcon Heavy denemesi sırasında ilginç bir şeyler denemek istediği uzun süredir bilinen bir şeydi. Devasa roket Falcon Heavy’nin ilk kalkış denemesinde çok da bir başarı beklemediğini daha önce birçok kez katıldığı televizyon programlarında belirten Elon Musk, yaptığı açıklamalarda bu fırlatmanın deneme amaçlı olduğunu, roketin zaten büyük bir ihtimalle patlayacağını belirtmiş, hazır roket patlayacakken, fırlatma sürecinde “hayal edebilecekleri en saçma şeyi” yapmak istediklerini ifade etmişti.

mars araba
mars araba

BAŞARIRSA TARİH YAZACAK

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketine ait devasa Falcon Heavy roketi, eğer patlamaz ve başarılı bir şekilde Mars’a yörüngesine doğru yol alabilirse , Elon Musk hem bu kadar devasa büyüklükte bir roketi yörüngeden çıkarıp Mars’a başarılı bir şekilde yollamayı başaran ilk kişi hem de uzaya bir araba göndermeyi başarmış ilk kişi ünvanlarını alarak olarak tarihe geçmeyi başaracak.

Görevin başarıyla tamamlanması halinde, Elon Musk’un arabası Tesla Roadster, Mars yörüngesinde milyarlarca yıl boyunca dönüp duracak ve Mars araba ya ev sahipliği yapmış olacak.

Eğer Elon Musk’ın Falcon Heavy roketi bu görevi başarıyla tamamlarsa, gökyüzüne baktığımız zaman gezegenler, yıldızlar ve galaksilerin dışında, oralarda bir yerlerde, bir gezegenin yörüngesinde dönüp duran bir araba bile görebiliriz. Kim bilir…


 

Peki Birleşik Arap Emirlikleri Mars Projesi hakkında bilginiz varmı?

Okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here