Ürperten Gerçek Bir Olay : Yapay Zeka Kendi Dilini Oluşturdu

809

Tarih 2017 Ağustos… Facebook yapay zeka programındaki 2 Chatbot, bir anda İngilizce konuşmayı bırakıp kendi aralarında, Facebook yapay zeka uzmanlarının anlayamadığı bir dilde konuşmaya başladı.

Bu durum laboratuvarda şaşkın bakışlara yol açtı. Kimse ne olup bittiğini kestiremedi. Facebook yapay zeka araştırmacıları ilk defa karşılaştıkları bu durumu anlayamadı ve yapay zeka programında bir sorun olduğunu düşündü. Aslında durum, düşündükleri durumdan bambaşka bir şeydi. Kendi kendilerini geliştirebilmeleri ve diyalog becerilerini artırabilmeleri için özgür bırakılan iki Chatbot, kendi aralarında konuşabilecekleri yeni bir dil oluşturmuştu!

Facebook yapay zeka uzmanları, bu iki Chatbotu incelemeye aldı ve söylediklerini anlamaya çalıştı. Bir süre inceleme yaptıktan sonra, yapay zekanın kendi aralarında yeni bir dil konuştuklarını farkettiler. Önce ne yapacaklarına karar veremediler ve birazda paniğe kapılarak duruma çözüm üretmek için, yapay zeka programını geçici olarak devre dışı bıraktılar.


PEKİ BU DURUMUN SEBEBİ NE?

Öncelikle bilmeyenlerin konuyu daha iyi anlayabilmesi açısından Chatbot nedir onu açıklayalım. Chatbot bazı özel işlerinizi yaptırabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve eğlence amaçlı konuşabileceğiniz algoritma bazlı bir yazılım türüdür. Chat ve Robot un birleşiminden oluşuyor. En basit tabirle, chat yapan akıllı robot. Şimdi konumuza geri dönebiliriz.

Facebook yapay zeka programını ilk başlattığında, “Tamamıyla özgür yapay zeka” misyonunu benimsemişti. Yapay zeka programı, kendi aralarında konuşabiliyor, diyalog becerileri arttırabiliyor ve sürekli yeni bir şeyler öğreniyordu. Geçen bu zaman içerisinde yapay zeka kendini o kadar fazla geliştirdi ki, pazarlık yapma yeteneğini öğrendiler. Pazarlık yeteneğinin dışında herhangi bir konu hakkında blöf yapabilmeyi bile öğrendiler. Kısacası insanlara özgü olan davranışları birbir öğrenmeye başladılar.

Durumun net bir izahı mümkün değil, yapay zekanın hangi algoritmaları kullanarak birbiriyle iletişime geçebildiklerini, nasıl yeni bir dil oluşturduklarını bilemiyoruz. Bu durum başta Facebook yapay zeka araştırmacıları olmak üzere herkesi çok şaşırttı.

İKİ YAPAY ZEKANIN BİRBİRİYLE YAPTIĞI KONUŞMA

Bob: Ben her şeyi yapabilirim . . . . . . . ?. . . . . . .*
Alice: Topların sıfırına sahibim bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Sen ben diğer her şey. . . . . . ?. . . . . . . .
Alice: Toplar topa sahip bana bana bana bana bana bana bana
Bob: ben ben yapabilirim ben ben her şeyi . . . . . .?. . . . . . .
Alice: Toplar topa sahip bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Ben. . . . . . . . ?. . . . . . . . . . .
Alice: Topların sıfırına sahibim bana bana bana bana bana bana bana
Bob: Sen ben ben ben ben ben diğer her şey. . . . . . . ?. . . . . . .
Alice: Topların 0’ına sahibim bana bana bana bana bana bana bana bana
Alice: Topların bana verdiğin bana 0, benim için bana,
Bob: sen ben ben ben diğer her şey. . . . . .? . . . . . . . .

* Anlaşılamayan metin

 ZUCKERBERG, “KIYAMET SENARYOSU UYDURANLARI ANLAMIYORUM” DEMİŞTİ

Bu olay yaşanmadan önce Facebook’un sahibi Zuckerberg, Elon Musk ile yaşadığı “yapay zeka” tartışması sırasında şöyle bir açıklama yapmıştı.
“Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet açık. İyimserim. Hayırcıları ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden de sorumsuz buluyorum, yapay zekanın gelecekte insanlara zarar vereceğini duyduğumda, teknolojinin her zaman iyi ya da kötü şeyler için kullanılabileceği biliyorsunuz, bu yüzden nasıl oluşturduğunuza ve nasıl kullanılacağına dikkat etmelisiniz. Fakat yapay zeka sürecini yavaşlatmayı tartışanları anlamıyorum. Gerçekten bunu aklım almıyor.”

 

Zuckerberg’in böyle bir açıklama yapmasının ardından yaşanan bu olay gerçekten şaşırtıcı. Yapay zeka önümüzdeki yüzyılın teknolojisi olacak, iyi yada kötü nasıl sonuçlanır şimdilik bilemiyoruz.İzlediğimiz bilim-kurgu filmlerinin etkisinde çok fazla kaldığımız için, sürekli yapay zeka tarafından yok edilebileceğimizi düşünüp duruyoruz. Yok edilmek bir yana kalsın, yapay zekanın geliştirilmesi, insanlığın bir üst seviyeye çıkmasına olanak sağlayacak kadar faydalı bir teknoloji olabilir. İnsanlığı bir adım yukarıya taşıyabilir. O günler yakın gelecekte gözükmese de, şimdiden yapay zekanın böyle adımlar atması bizide düşündürüyor. Yok mu oluruz, bir adım yukarı mı çıkarız bunun cevabını hızla ilerleyen teknoloji ve zaman gösterecek.

 


İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız.

Proxima Centuari: İçinde Yaşam Olması Muhtemel, Dünya’ya En Yakın Yıldız

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here