Gelişmiş yabancı bir medeniyete ait olduğu düşünülen devasa bir yapı keşfedildi!

1108

NASA’nın uzay araştırmaları son hız devam ederken, Kepler teleskobu tarafından herkesi şaşırtan inanılmaz bir keşif yapıldı. Kepler teleskobu gelişmiş bir medeniyete ait olduğu düşünülen, devasa uzaylı yapıları keşfetti!

Kepler Teleskobu, gelişmiş yabancı bir uygarlık tarafından keşfedildiği iddia edilen, heyecan verici, yabancı bir medeniyetin inşa ettiği devasa bir yapıyla ile karşılaştı.

Bildiğiniz üzere Kepler teleskopu sadece uzak yıldızların etrafında dönen küçük, kayalık gezegenleri araştırmakla kalmıyor, aynı zamanda yıldızların üzerindeki lekeleri, yıldız parıltılarını ve gezegenin sahip olduğu halkalar gibi birçok ilginç  uzay olayını da bulup, keşfedebiliyor.

Fakat bu defa yıldız veya gezegen değil, Dünya’dan 1,500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldız etrafında dönen, gelişmiş bir uzaylı medeniyetine ait olduğu düşünülen bir yapı keşfedildi.

Kepler Teleskobunun keşifleri genelde alışılmış ve birbirine benzer formlardan oluşurken, bu yapı tipik yuvarlak bir gezegen şekline benzemiyor. Sıradışı bir forma sahip olan cisim, tuhaf davranışlar sergiliyor.

Uzaylı Yapıları – Dyson Küresi

Araştırmacılar bu konu üzerinde derin bir araştırma yaptı. Konu bilimsel olarak incelendi, bu yapının ne olabileceğine dair varsayımlar çokça konuşuldu.

Varılan sonuçlara göre, bu  devasa yapıların, muhtemelen, gelişmiş bir yabancı medeniyet tarafından Kardashev ölçeğinde açıklandığı gibi, yabancı bir medeniyet tarafından inşa edilmiş yapay bir yapı olduğuna karar verildi.

Dyson Küresi Örneği. – Uzaylı Yapıları

Peki bu devasa uzaylı yapıları nedir, ne işe yarar?

Kardashev ölçeğinde anlatılan Dyson küresine benzetilen bu cisim, bir yıldızın enerjisini kullanmak amacıyla inşa ediliyor. Devasa yapı inşa edildikten sonra yıldızın etrafını sarıyor, enerjisini sömürerek kaynağa gönderiyor. Bu enerji transferi sırasında yıldızın parlaklığı azalıyor ve yaydığı ışık belli seviyelerde azalıyor.

Royal Astronomical Society dergisi KIC 8462852 adlı yıldızın etrafından gerçekleşen olay hakkında bir makale kaleme aldı.

Yale Üniversitesi’nden araştırmacı Tabetha Boyajian’ın konu hakkındaki açıklamaları şu şekilde;

“Daha önce  bu yıldıza benzer bir şey görmemiştik, gerçekten tanık olduğumuz şeyler çok garipti. Gördüğümüz şeylerin, uzay aracında hatalı veri düşündük, ancak her şey kontrol edildi. Ortada hatalı veri yoktu”

Çalışmalar çoğunlukla KIC 8462852’de görülen iki ilginç anomali ( anomali: bir gezegenin doğrultusuyla günberi doğrultusunun, gezegenin yörünge düzleminde oluşturdukları açı) hakkında. Birinci anomali Kepler misyonunun 788 ve 795. günleri arasında gerçekleşti.

İkinci çalışma ise Kepler misyonunun 1510 ve1570. günleri arasında gerçekleşti.

KIC_8462852 Yıldızı

İlk anomali esnasında, teleskop, yıldız parlaklığının % 15 oranında azalmasına neden olan bir transit tespit etti; ikinci anomali sırasındaysa şaşırtıcı birkaç patlama oldu ve yıldız parlaklığı % 22 kadar düştü. Olayın en inanılmaz tarafıysa şu, bir yıldızın parlaklığının bu şekilde bir azalmasının sebebi ancak yıldız ışığını engelleyen devasa bir cisim olabilir! Etrafta yıldız yok, gezegen yok. Tespit edilen karadelik yok. O zaman ne olabilir?

Evrenin büyüklüğü ve Samanyolu galaksisinin 13 milyar yıldan fazla bir süredir var olduğunu düşündüğümüzde, evrenin bazı yerlerinde gelişmiş yabancı bir uygarlığını varlığına inanmak zor şey değil. Bu denli gelişmiş bir uygarlığın, yıldızların enerjisini kullanabilmek bu denli devasa yapılar inşa etmesi de anlaşılabilir bir durum.

Penn State Üniversitesi’nden astronomo Jason Wrigh, keşif hakkında heyecan verici bir cümle kurdu.

“Astronomik keşiflerde yabancı uygarlıklar her zaman düşündüğünüz en son hipotez olmalıdır, ancak bu keşifi incelediğimizde şunu farkettik, bu yapı yabancı bir medeniyetin inşa etmesini beklediğiniz bir şey gibi görünüyor.”

 

Keşif ilk kez basına yansıdığında bazı araştırmacılar, yaşanan bu olayı, muhtemelen yakınlardaki  bir kuyruklu yıldızın sebep olduğu bir durum olarak açıkladılar.

Ancak bu teori çok zayıftı ve yıldız hakkındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmadı.

KIC_8462852 yıldızının parlaklık azalışını gösteren grafik.

Yıldızın parlaklığını düşürecek büyüklükte devasa bir kuyruk yıldızın olmasına ihtimal verilmedi.

Astronomlar ve araştırmacılar olayı derin bir şekilde incelemeye karar verdi.

Kardashev ölçeğine göre bu cismin, 2.seviye bir yabancı uygarlık tarafından inşa edilen süper-mühendislik ürünü olduğuna karar verdiler.

Devasa Uzaylı Yapıları

Kardashev ölçeğine göre, bu tür bir medeniyet, bir yıldızdan yayılan tüm enerjiyi kullanabilir. Bir yıldızın çevresinde geniş bir kabuk ya da halka benzeri bir yapı inşa ederek, yıldızın görünür dalga boylarının görülmesini engelleyecek Dyson küresi benzeri bir yapı inşa edebilirler.

Evren çok büyük. Hani nerede bu uzaylılar neden hala göremedik diyorsanız, Uzaylıların nerede olduğuna dair teorileri derlediğimiz, sizi derin düşüncelere sürükleyecek yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu yapıyı inşa eden uygarlıklar hangi uzaylı ırkına mensup olabilir? Bu uygarlıkların hangi ırka mensup olduğu hakkındaki yazımızı ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here