Güneş sistemimize komşu olan en yakın yıldıza kaç yılda gidebiliriz?

331

Hep merak edilen sorulardan birisidir, Dünya’ya en yakın yıldız? , Dünya’ya en yakın yıldız hangi yıldız? .

Aslında bu soruyu Güneş sistemine en yakın yıldız olarak değiştirmemiz daha doğru olacaktır, bu sorunun cevabı Proxima Centuari yıldız sistemi

Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız olan Proxima Centuari‘yi başka bir sistemin Güneş’i olarak düşünebilirsiniz. Bu yıldız başka bir sisteme can veren farklı bir ‘Güneş’ olabilir. Yörüngesinde dönen, Proxima Centuari B adlı gezegende yaşam filizlenmiş olabilir. Nereden mi biliyoruz? Çünkü Proxima Centuari yıldızının yörüngesinde dönen Proxima Centuari B adlı gezegen yaşanılabilir bölgede bulunuyor.

Önce Proxima Centuari‘yi biraz tanıyalım yazının ilerleyen kısımlarında bu konuyu ele alacağız.

GÜNEŞ’TEN SONRA DÜNYA’YA EN YAKIN YILDIZ:

PROXIMA CENTUARI 

Proxima Centuari bir kırmızı cüce. Yani Güneş gibi ama daha küçük, daha soğuk, Güneşe göre kütlesi daha az, yaydığı parlaklık çok daha az. Güneş’in 8’de 1’i kadar. Kısacası atanamamış güneş.

Çok fazla parlamadığı için yakıtı çok yavaş azalıyor. Çok uzun ömürlü. 4,85 milyar yaşında. ( Güneş’den daha büyük. Güneş 4.6 milyar yaşında) 

Erboğa Takımyıldızı bölgesinde G Bulutu içerisinde bulunuyor.  Robert Jones tarafından 1915 yılında keşfedildi. Gökyüzünden izlemek güzel olabilirdi ama malesef çıplak gözle göremeyeceğimiz kadar sönük bir yıldız. Zaten görebilseydik 4 yıl önceki halini görürdük. Oralarda bizi izleyen biri varsa 2013 yılını görüyorlar şuan.

Kısacası göremiyoruz, Güneş gibi dediysek, öyle çıplak gözle görebileceğimiz kadar parıl parıl parlamıyor anlayacağınız.

KAÇ YILDA GİDEBİLİRİZ?

Dünya’ya en yakın yıldız Proxima Centuari, Güneş’e 4.24 ışık yılı uzaklıkta. Böyle 4 ışık yılı falan yazınca insan bu mesafeleri ilk başta kısa bir mesafe algılıyor. Bir anlığına Pollyanna’cılık oynuyoruz. Bize olan uzaklığı yaklaşık 40 trilyon kilometre.

Biraz basitleştirelim, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 300.000 katı. Evet. Bu mesafeyi okuması bile zor. Artık gitmesi nasıl olur siz düşünün. Biraz moraliniz bozulmuş olabilir ama sonuçta en yakın komşumuz.

Peki yeni teknoloji uzay gemileri ile oraya ne kadar sürede gidilebilir? Örneğin NASA’nın New Horizons adlı Uzay Mekiği 9.5 yılda Plüton’a varmıştı, hızı saatte 58.536 km hıza ulaşabiliyordu. Eğer NASA hedefini Proxima Centuari’ye doğru ayarlamış olsaydı yaklaşık 78.000 yılda oraya ulaşabilirdik.

İŞTE ASIL SÜRPRİZ : PROXIMA CENTUARI B

Geçtiğimiz günlerde Dünya dışı yaşam ile iletişim kurulamamasının olası nedenlerini bununla alakalı teorileri Uzaylılar Nerede? adlı yazımızda incelemiştik.

Çok uzaklara gitmeye gerek yokmuş, aslında yaşam en yakın komşumuzda olabilirmiş. Proxima Centuari b, Proxima Centuari‘nin yörüngesinde dönen bir gezegen. Bizim gezegenimize benzer özellikler taşıyor. Dünya benzeri bir gezegen. Bizden sadece 1.3 kat büyük. Yaşanılabilir bölgede bulunduğu için içerisinde sıvı halde su olma ihtimali yüksek. Doğru yörüngede bulunduğu için Dünya benzeri bir atmosferi bile olabilir. Keşif 2016 yılında yapıldı. Avrupa Güney Gözlemevi (ESO), tarafından resmi olarak duyuruldu. Açıklamalarında şöyle dediler.

Bu gezegen, dünya dışı yaşam için somut bulgular taşıyor

Tahmini sıcaklık değeri -39 derece ama araştırmacılar eğer dünya benzeri bir atmosfer varsa, gezegenin dünya benzeri ılıman bir iklime sahip olacağını belirtiyor. Proxima Centuari b, 4.85 milyar yaşında. Bu ne demek? Dünya’dan biraz daha büyük ( Dünya 4.5 milyar yaşında) Orada yaşam olması için neredeyse bütün koşullar sağlanmış gibi gözüküyor. Bu da bizleri gerçek anlamdan umutlandırıyor.

Şimdi biraz düşünelim, neredeyse aynı yaşlarda iki yıldız ( Güneş ve Proxima Centuari) ve yaşanılabilir bölgede olan, neredeyse aynı yaşlarda iki benzer gezegen ( Dünya ve Proxima Centuari b ) İnsan bir an duraksayıp ve kendi kendine şunu diyor. “Neden Olmasın” ? 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here