Güneş yolcusu en hızlı uzay aracı Parker Solar Probe, ışık hızının % %0.064’üne ulaşacak.

218

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)’nın 1.5 milyar dolara mal ettiği uzay aracı ‘Parker Solar Probe, cumartesi günü güneş sistemimizin gizemli yıldızı Güneş’e doğru yollanması planlıyordu fakat son anda yaşanan teknik bir arıza sebebiyle yolculuk ertelendi. NASA yetkilileri uçuşun yarın tekrar deneneceğini belirtti.

İNSANIN İCAT ETTİĞİ EN HIZLI UZAY ARACI

Güneş yolcusu Parker Solar Probe, saatte 692.000 kilometre, dakikada 11.533 kilometre, saniyede 192.2 kilometre hıza ulaşabiliyor. Işık hızının %0.1’i saniyede 300 kilometre. Uzay aracı ışık hızının % %0.064’üne ulaşabiliyor. Işık hızının %0.1’ine ulaşmak için saatte 1.080.000 kilometre hızla giden bir uzay aracı yapılması gerekiyor.


GÜNEŞ ATMOSFERİNE DOKUNAN İLK UZAY ARACI OLACAK

‘Parker Solar Probe’un yolculuğu sırasında herhangi bir sorun yaşanmazsa, Güneş’in ‘Corona’ (Korona ya da Taç katmanı) olarak adlandırılan kavurucu atmosferi boyunca uçacak olan ilk uzay aracı olacak.

Korona katmanının işleyişinin daha iyi anlaşılması Dünya’daki güç nakil şebekelerine de zarar verebilen Güneş fırtınalarını tahmin etme konusunda bilim insanlarına faydalı bilgiler sağlayabilir.

NASA’da Güneş ile ilgili bilimsel çalışmalar yapan Alex Young ” Bizim için Dünya’daki havayı tahmin ettiğimiz gibi uzay havasını tahmin edebiliyor olmak çok önemli. Korona katmanı bizim için çok tuhaf ve alışık olmadığımız bir çevre” dedi.

Güneş’te sıcaklık yüzeyden uzaklaştıkça artıyor. Güneş yüzeyinde 10.000 Fahrenheit derecelik sıcaklık korona katmanında 10 milyon Fahrenheit derecelik sıcaklığa ulaşabiliyor.
NASA, Parker Solar Probe aracının neden korona katmanının bu kadar yüksek sıcaklıklara sahip olduğunun anlaşılmasına ışık tutmasını umuyor.

7 yıl sürmesi beklenen yolculuğu boyunca uzay aracı tam 24 kez korona katmanı üzerinden uçacak.

Uzay aracının Güneş’e dönük kısmı yörüngede bin 370 derecelik sıcaklığa maruz kalacak. Aracın üzerinde, Güneş’in radyoaktif etkisine dayanıklı şekilde geliştirilen, yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit ısı kalkanı aracı yaklaşık 30 derecede tutacak
Aracın görevleri arasında güneş rüzgarının hızlanmasının, yıldızdan devamlı dışarı madde akışının ve koronadaki çok yüksek sıcaklığın gizemini çözmeye çalışmak yer alıyor.


1370 SANTİGRAT DERECELİK SICAKLIĞA KARŞI KOYACAK

NASA her ne kadar bu misyona ‘Güneş’e dokunmak’ adını verse de aslında uzay aracı Güneş yüzeyinin 6.16 milyon km üzerinden geçiş yapacak.

91 yaşındaki ünlü Güneş astrofizikçisi Eugene Parker’ın adının verildiği aracın yıldıza uzaklığı kulağa fazla gelse de NASA bunun Güneş’teki şartlar dikkate alındığında oldukça yakın bir geçiş olduğunu ileri sürüyor.
Zira aracın Güneş’e dönük kısmı 1370 santigrat derecelik sıcaklığa dayanacak. Aracın üzerindeki yaklaşık 12 santimetre kalınlığındaki karbon kompozit koruma kalkanı aracı oda sıcaklığında tutacak.

Bu kalkan Güneş’in radyoaktif etkisine de dayanıklı olacak şekilde geliştirildi.
Aracın üzerindeki özel ekipmanlar manyetik ve elektrik alanlarını, plazma dalgalarını ve yüksek enerji parçacıklarını ölçecek.

Bir otomobil büyüklüğündeki uzay aracı 1.5 milyar dolara mal oldu.

Okumanız için önerilen yazı : 6.5 Katrilyon Dünya büyüklüğünde, evrenin en büyük yıldızı : UY SCUTI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here