Hindistan, Mart 2018’de Ay’a Gidiyor!

506

Uzay araştırmaları üzerine yaptığı çalışmalar son dönemde sıkça konuşulan Hindistan, tarihinde ilk defa Ay’a gitmeye hazırlanıyor.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu’nun 93 milyon dolarlık uzay aracı Chandrayaan-2, her şey yolunda giderse 2018 yılının Mart ayında Ay yüzeyine iniş yapmış olacak.

 

3 FARKLI UZAY ARACI GÖNDERİLECEK

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) tarafından planlan Ay görevinde, 3 farklı uzay aracı Hindistan’dan Ay’a doğru fırlatılacak. Bu araçlardan biri yörünge aracı, biri iniş aracı ve son olarak görevin en önemli parçası olan gözlem aracı olacak. Bu üç uzay aracı, Hindistan’dan fırlatılıp Ay’a vardıktan sonra sırasıyla birbirlerinden ayrılarak kendi görevlerini yerine getirecekler. Yörünge aracı Ay yüzeyinden yüksek bir konumda Ay’ın “üç boyutlu detaylı haritasını” çıkarma görevini üstlenirken, gözlem aracı ise Ay yüzeyine indikten sonra, iniş aracından ayrılarak Ay’ı keşfetme görevine başlayacak.

Bu uzay görevinin Hindistan’a maliyeti de oldukça düşük. Hindistan, 2013 yılında sadece 73 milyon dolara Mars’ın yörüngesine uydu yerleştirmeyi başarmıştı. Chandrayaan-2’nin Hindistan’a maliyeti yaklaşık olarak 93 milyon dolar.

Chandrayaan-2 görevi ayrıca Hindistan’ın ilk Ay görevi de değil. Uzay ajansı daha önce 2008 yılında Chandrayaan-1 isimli uzay aracını da Ay’ın yörüngesine yerleştirmeyi başarmıştı. Hindistan tarihinin ilk derin uzay görevi olan Chandrayaan-1, her ne kadar Ay yörüngesine yerleşmeyi başarmış olsa da sonrasında yaşanan bazı talihsizlikler nedeniyle ISRO, 2009’un Ağustos ayında uzay aracıyla olan tüm iletişimi kaybetmişti.. 80 milyon dolar maliyetle hazırlanan Chandrayaan-1, böylece iki yıl olarak planlanan görevini tamamlayamamıştı.

 

AY’A EN SON ÇİN İNİŞ YAPTI

hindistan ay
hindistan ay

Diğer taraftan Ay yüzeyine iniş yapabilen son ülke ise 2013’teki Yutu göreviyle Çin Halk Cumhuriyeti’ydi. Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin 1 Aralık 2013 tarihinde Chang’e 3 uzay aracıyla birlikte fırlattığı Yutu, tam iki hafta sonra 14 Aralık 2013’de Ay yüzeyine iniş yapmıştı. Uzay aracı bu inişten sadece 42 gün sonra tüm hareket kabiliyeti kaybetmiş ancak yine de oldukça başarılı bir iş çıkartarak Ay yüzeyinde en uzun süre aktif kalabilen gözlem aracı olarak tarihe geçmişti. Yutu yaklaşık iki buçuk yıllık görev süresinin ardından 31 Temmuz 2016 tarihinde tüm işlevselliğini yitirmiş ve Dünya’ya elveda demişti.

Yutu, Sovyetler Birliği’nin 1976’da gönderdiği Luna 24’ten bu yana Ay’a iniş yapmayı başarabilen tek keşif aracıydı.

Sizce Hindistan, son 40 yıl içerisinde Ay’a başarılı bir şekilde iniş yapmayı başaran 2. ülke olmayı başarabilecek mi?

 

Kaynak : DonanımHaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here