İzmirli Ceylan, Dünyanın En İyi Üniversitelerinden MIT’e %100 Bursla Kabul Edildi!

245

İzmir Fen Lisesi’nde 12. sınıf öğrencisi olan Ceylan Ceylan, Nobel ödüllü pek çok bilim insanını yetiştiren Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de yüzde 100 bursla kabul edildi.

Geçtiğimiz yıl Asya bölgesinde gerçekleştirilen Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’nda gümüş madalya ve Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan İzmir Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ceylan Ceylan, elde ettiği başarılarının tesadüf olmadığına inanıyor.

Massachusetts Institute of Technology (MIT), eğitim ve araştırma konusunda sunduğu olanakların çeşitliliği, ayrıca uluslararası platformda elde ettiği başarılar ile dünyanın ‘en iyi’ üniversitelerinden biri olarak biliniyor.

Ücretsiz çevrimiçi eğitim platformu Khan Academy kurucusu Sal Khan, Apollo 11 astronotu Buzz Aldrin, General Motors CEO’su Alfred Sloan, oyuncu James Wood ve fizikçi Richard Feynman gibi büyük isimler MIT’den mezun olmuştur.

Ceylan Ceylan ise geçtiğimiz yıl Asya’da düzenlenen Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’nda gümüş madalya, Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda ise altın madalya kazanarak yaklaşan başarının sinyallerini vermişti. Genç Ceylan ayrıca TÜBİTAK’ın bilim olimpiyatlarında da bir bronz bir de altın madalya kazanmıştı.

MIT eğitimi sonrasında Türkiye’ye dönüp, ülkesine hizmet etmek istediğini ifade eden Ceylan, gelecek hedefleri hakkında da, ‘’Bizleri yetiştiren, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz ülkeme hizmet etmeye devam edeceğim. MIT’de alacağım eğitimle bilime katkı sunacak çalışmalar içerisinde yer almak için her şeyi yapacağım. Umarım bir gün ben de Aziz Sancar gibi kimya alanında ülkeme Nobel ödülü kazandırırım.’’ dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here