Yıllardır ertelenen James Webb Uzay Teleskobu ne zaman fırlatılacak? (Hedef 2007 yılıydı)

153

1997 yılında yapımına başlanan ve 2007 yılında fırlatılması planlanan James Webb Uzay Teleskobu ‘nun fırlatılış tarihi uzun yıllardır erteleniyor. Yakın tarihlerden bahsedecek olursak 2013 yılında 2018 yılına ertelen fırlatma, 2017 yılında 2019’un ilkbahar aylarına ertelendi.

Daha sonrasında 2020’nin Mayıs ayında fırlatılması planlandı. Fakat NASA tarafından bu tarihte ertelendi. 20 yıldan fazla bir süredir ertelenen projenin maliyeti yıllar içinde 500 milyon dolardan yaklaşık 10 milyar dolara yükseldi. James Webb Uzay Teleskobu ‘nu geliştirme çalışmalarının üzerinden ise 21 yıl gibi uzun bir süre geçmiş durumda.

İLK PLAN:  500 MİLYON DOLAR VE 2007 YILI

James Webb Uzay Teleskobu Bütçe ve Fırlatma Plan Çizelgesi

1997 yılında yapımına başlanan James Webb Uzay Teleskobu zaman içerisinde hesap hataları, bütçe kesintileri, teknolojik nedenlerden dolayı yıllardır erteleniyor. Yukarıdaki görseli inceleyerek hesaplanan fırlatılış tarihleri ve erteleme tarihlerini inceleyebilirsiniz.

YENİ TARİH : 21 MART 2021

Geçtiğimiz aylarda NASA tarafından James Webb Uzay Teleskobu ‘nun fırlatılış tarihi tekrar güncellendi ve 21 Mart 2021 tarihi basınla paylaşıldı. Yapımı tamamlandığında yaklaşık 700 kilogram ve 6.5 metre çapındaki aynası ile yakıtı biten ve emekli olan Kepler Teleskobu’ndan ve ondan daha güçlü olan Hubble Teleskobu’ndan 7 kat daha güçlü gözlemler yapabilecek.

TELESKOBUN ADI NERDEN GELİYOR? JAMES WEBB KİMDİR?

Aslında teleskobun adı “Next Generation Space Telescope” Türkçesiyle, “Yeni Nesil Uzay Teleskobu” olarak düşünülmüştü ama 2002 yılında projenin adı “James Webb Uzay Teleskobu” olarak değiştirildi.

James Edwin Webb, 1961-68 yılları arasında NASA’da görev yapmış NASA’nın ikinci yöneticisi ve hükümet çalışanıdır. Mercury ve Gemini gibi kritik insanlık uzay uçuşu programlarında gözetmenlik yapan Webb, Amerika’nın Ay programı olan Apollo görevleri ile de ilgilenmiştir.

James Webb Uzay Teleskobu Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzağa yerleştirilecek.

PEKİ JAMES WEBB UZAY TELESKOBUNU BU KADAR ÖZEL KILAN NE?

James Webb Teleskobu “Uzaylı Avcısı” olarak da anılıyor. Teleskop, güçlü gözlem yeteneği ve 6.5 metrelik geniş altın aynası ile Hubble Teleskobunda 5 kat daha fazla ışık toplama alanına sahip olacak.

Bu da şu anlama geliyor. James Webb Uzay Teleskobu dış gezegenlerin atmosferlerini gözlemleyip, analiz edebilecek.Gezegen yüzeylerinde sıvı su bulunup bulunmadığı saptayabilecek Gezegenlerin kütlelerini ve yaşlarını hesaplama kabiliyetine sahip olacak. Dünya dışım yaşam arayışında insanlığın elindeki güçlü bir gözlem aracı olacak ve belki de bilinmeyen bir çok gerçeği ortaya çıkaracak.

Önerilen yazılar :

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here