Jüpiter’in en az 350 yıldır devam eden fırtınası yavaş yavaş küçülüyor.

325

Jüpiter’de 1830 yılından beri gözlemlenen dev fırtına yavaş yavaş diniyor. Bu fırtına daha çok “büyük kırmızı leke” adıyla biliniyor.

Jüpiter’in yaklaşık 350 yıldır devam eden, gözlemleyebildiğimiz kadarıyla 1800’lü yıllarda yaklaşık 50.000 kilometre çapa ulaşan dev fırtınası aradan geçen yüzyıllar içerisinde yavaş yavaş dinmeye başladı. Kendisi bir gaz devi olan Jüpiter’in, gerçekten de gaz devi adına yakışan devasa bir fırtınası var ve bu fırtına dinmek bilmiyor.

Dünya ve Kırmızı Leke Karşılaştırması

Büyük Kırmızı Leke’nin yani bu devasa fırtınanın varlığı ilk kez 1664 yılında fark edildi. Fırtına ilk kez 1830 yılında gözlemlendi. Öncesinde de yüzyıllar boyunca sürdüğü düşünülüyor. Bu leke bir hava hareketinden kaynaklandığı için, çekilen fotoğrafların her birinde ortaya farklı bir görüntü çıkıyor ve fırtınanın şekli değişiyor.

FIRTINA GERÇEKTEN NE KADAR BÜYÜK?
Jüpiter’deki fırtınanın büyüklüğünü daha kolay anlamak için Dünya ile bir kıyaslama yapalım. Jüpiter’in dev fırtınası 1800’lü yıllarda 56.000 kilometre çapındaydı. Peki Dünya’nın çapı ne kadar? Dünya’nın çapı tam olarak 12.742 kilometre. Bu sonuça göre, Jüpiter’in dev fırtınası yaklaşık olarak 4.4 Dünya büyüklüğünde.

FIRTINA NEDEN DİNMEK BİLMİYOR?
Jüpiter’in katı bir yüzeyi bulunmadığı için Jüpiter’de karalar ve kıtalar bulunmuyor. Dolayısıyla fırtınanın çarpıp enerjisini atabileceği bir yer yok. Bu yüzden fırtına enerjisini boşaltamıyor ve sürekli olarak esmeye devam ediyor. Son zamanlarda Jüpiter’de katı yüzey olup olmadığı tartışmaları tekrar gündeme geldi. Tartışmalar hala devam ediyor. Bazı gök bilimciler Jüpiter’de küçükte olsa, bir katı yüzey bulunduğunu düşünüyor

1974 yılında Pioneer Uzay Aracı tarafından çekilen Jüpiter fotoğrafı.

1800’lü yıllarda 56.000 kilometre çapında olan Büyük Kırmızı Leke, 1979’da Voyager 1 tarafından çekilen fotoğraflarda 25.000 kilometre çaplı bir alan kaplıyordu. Bu yıl Juno uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafta ise Büyük Kırmızı Leke’nin çapının 16.000 km’ye indiği görüldü. Büyük Kırmızı Leke’nin önümüzdeki 20 yıl içinde çember haline dönüşeceği tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here