Kanserle Savaşacak Nano-robotlar Geliştiriliyor

312

Kanserle savaşması için geliştirilen yeni nano-robotlar, kanser tümörleriyle savaşırken sağlıklı hücrelere zarar vermekten kaçınıyor.

Çağımızın en büyük sağlık sorunlarından olan kanserin çözümü için pek çok ülkeden pek çok farklı araştırmacı grup çalışıyor. Ancak henüz bu alanda yeterli ilerleme kaydedilemedi. Geliştirilen ilaçlar çoğu zaman kanserli hücrelerin yanı sıra sağlıklı hücrelere de zarar veriyor. Araştırmacıların bu konudaki yeni çözüm denemesi ise nano-robotlar olacak.

Arizona Üniversitesi ve Çin Bilim Akademisi’nin ortak çalışması sonucunda geliştirilen nano-robotlar, doğrudan kanserli hücreleri hedef alıyor. Kanser tümörlerinin kan girişini keserek küçülten nano-robotların sağlıklı hücrelere zarar vermediği ifade ediliyor.

Araştırmacılar 5 yıldır bu teknoloji üzerine çalışıyorlar. Tamamen programlanabilir yapıdaki minik robotlar, tüm görevi kendi kendine tamamlayabiliyorlar. Nano-robotlar fareler üzerinde yapılan deneylerde göğüs kanseri, kara ur, rahim kanseri ve akciğer kanserini geriletmeyi başardı.

Bu yeni teknolojinin farklı sağlık alanlarında da kullanılabileceği konuşuluyor. Ancak nano-robot tedavisinin hastanelere erişmesi için daha hayli zaman geçmesi gerekecektir. Bu gibi çalışmalarda insan üzerindeki klinik deneylerin yapılması ve tedavinin onaylanması yıllar sürebiliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here