Kozmik Karanlık Güçler mi? Karanlık Madde Arayan Uydu Bilimin Açıklayamadığı Sinyaller Aldı!

860

Çin’in Karanlık Madde Parçacık Gezgini (DAMPE), yüksek enerjili kozmik ışınların ölçümünde beklenmedik ve gizemli sinyaller tespit etti.

Nanjing’de bulunan Çin Bilim Akademisi işbirliğinin lideri Chang Jin, keşfedilen bu sinyallerin mevcut fizik bilgisiyle açıklanamayacağını söyledi.

Bu buluş bilim insanlarının gizemli karanlık maddeleri açıklayabilmesine ışık tutabilir.

Yıllardan beri var olduğu bilinen, ancak bir türlü tespit edilemediği için elle tutulur bir kanıt sunulamayan karanlık madde, Çin’in uzay aracı Vukong (Maymun Kral) tarafından gözlemlendi.

Yaklaşık 2 yıl önce uzaya fırlatılan ve dünyanın 500 kilometre uzağında bir yörüngeye yerleştirilen 1.9 tonluk Vukong uydusu, 3.5 milyardan fazla yüksek enerjili kozmik ışın parçacıkları ve 20 milyondan fazla elektron ve pozitron buldu.

ÇİN’İN KARANLIK MADDE AVCISI VUKONG

Çin’in uzay aracı Vukong, bunları bulmak için yüksek enerjili elektron ve gama ışınlarını ölçüyor. Bu yeni teknoloji sayesinde merak ettiğimiz pek çok sorunun cevabı olabilecek karanlık maddenin sırları ortaya çıkacak.

Fırlatıldığı günden beri uzayı toplamda 4 kez tarayan Vukong, uzay araştırmalarında Amerika ve NASA üstünlüğünün kırılması için varlığını sürdürmeye devam ediyor. Çin Bilimleri Akedemisi Araştırmacısı Chang Jin, Vukong uydusunun yüksek enerjili evreni gözlemlemede yepyeni bir bakış açısı ortaya koyduğunu belirtti.

Uzayda karanlık madde aramanın saklambaç oynamaya benzediğini söyleyen Chang Jin, uydudaki sensörlerin çok hassas olması gerektiğini ifade ediyor.


KOZMİK KARANLIK GÜÇLER

Konuyla alakalı görüş belirten bazı teorisyenlere göre, karanlık maddenin sırrını çözmüş bir uygarlık olabilir. Bu uygarlık karanlık madde sayesinde evrende akıl almayacak hızlarda hareket ediyor olabilir.

Keşfedilen gizemli kozmik ışınları kaynağı, nerede olursa olsun süpernova gibi normal astrofizik olaylarından kaynaklandığı kabul ediliyor. Ancak, eğer karanlık madde gerçekten WIMP’lerden oluşuyorsa, bu parçacıklar ara sıra birbirlerini yok edecekler ve elektron-pozitron çiftlerini oluşturacaklar. Bu çiftler, daha sonra geleneksel astrofizik nesnelerden gelen parçacıkların karışımı içinde tespit edilebilir hale gelirler.

İlk 530 gün içinde DAMPE uzay aracı, belirli bir enerji düzeyinin üstünde 1.5 milyon kozmik ışın elektronu ve pozitronu tespit etti. Genellikle araştırmacılar parçacıkların enerjiye karşı pürüzsüz bir eğri izlemesini bekler; bununla birlikte, önceki deneyler böyle bir eğri içinde anormal bozulmaya işaret eder. Bu verileri önemli yapan şey ise, bu sonuçların böyle bir sapmayı doğrulamasıdır.

Nanjing’de bulunan Çin Bilim Akademisi işbirliğinin lideri Chang Jin, yakın tarihli bir Science Magazine makalesinde şunları söyledi: “Karanlık maddenin kanıtı olabilir. Yüksek enerjili bölümde zorlayıcı bir anomali var, yükseliyor ve sonra tekrar iniyor. Bunu gerçekten beklemiyorduk ve bu durumu mevzut fizik bilgisiyle açıklayamayız”şeklinde açıklama yaptı.KARANLIK MADDE NEDİR?

Karanlık madde, astrofizikte, elektromanyetik dalgalarla (radyo dalgaları, gözle görülebilen ışık, x-ışınları, vb.) etkileşime girmeyen, varlığı yalnız diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkisi ile belirlenebilen maddelere denir. Karanlık maddelerin varlığını belirlemek için gök adaların döngüsel hızlarından, gök adaların diğer gök adalar içerisindeki yörüngesel hızlarından, geri planda yer alan maddelere uyguladığı kütle çekimsel mercekleme özelliğinden ve gök adaların içerisindeki sıcak gazların sıcaklık dağılımından yararlanılır.

İncelemeler, gök adalarda, gök ada gruplarında ve Evren’de, görülebilen maddelerden çok daha fazla karanlık madde olduğunu göstermektedir. Karanlık maddelerin bileşenleri tamamen bilinmemekle birlikte, WIMP’ler, aksiyonlar, sıradan ve ağır nötrinolar, gezegenler ve sönmüş yıldızlara birlikte verilen isim MACHO’lar ile ışıma yapmayan gaz bulutlarından oluştuğu varsayılıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here