Kuru Kafa Göktaşı Dünya’yı teğet geçecek!

560

Kuru Kafa Göktaşı Dünya’yı teğet geçmeye hazırlanıyor.

Korku filmlerinden fırlamış gibi görünen Kuru Kafa Göktaşı ( Astonomik kodu 2015TB145 ) gezegenimizde bir faciaya sebep olmadan yanımızdan geçip gidecek.

Yaklaşık boyutları bir gökdelen kadar olduğu hesaplanan, astronomik kodu 2015 TB145  olan göktaşı ilginç görüntüsüyle görenleri ürpertiyor.

Kuru kafaya benzeyen görüntüsü ile dikkat çeken göktaşı, astronomi dünyasında “ Kuru Kafa Göktaşı “ olarak anılıyor.

2015 yılının cadılar bayramı döneminde gezegenimizin yanından geçip giderek yoluna devam eden ‘2015 TB145’ astronomik kod adlı göktaşının 2018 yılının Kasım ayında bir kez daha Dünya’yı teğet geçmesi bekleniyor.

2 sene önce cadılar bayramı döneminde gündeme gelen göktaşı, 2015 yılında Dünya’nın yanından geçerek yoluna devam etmişti. Kuru Kafa Göktaşı 2015 TB145, 10 ay sonra gezegenimizin yanından bir kez daha geçip giderek uzay macerasına devam edecek.

Dünya’ya çarpması durumunda felakete sebep olacak göktaşı, gökbilimcilere göre gezegenimiz için bir tehdit oluşturmuyor.

 

Dünya olası bir göktaşı çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?

Dinazorlar neslini yokeden ve bir devri kapatan göktaşları, Hollywood filmlerinin de en popüler konularından biri.

Göktaşı çarpma senaryolarına, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi( NASA) ‘dan cevap verilmişti.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın cevabına göre, olası bir göktaşı çarpma durumunda dünyayı çok kötü senaryolar bekliyor.

Dünya’nın göktaşı çarpmasına karşı hazırlıksız olduğunu belirten NASA çalışanı Dr.  Joseph Nuth, American Geophysical Union’ın toplantısında yaptığı konuşmada felakete yol açacak sürpriz bir göktaşına müdahale edecek sürenin olmayabileceğini net bir şekilde ifade etmişti.

“Göktaşı tehlikesi karşısında Dünya’nın bir yol haritası yok”

En büyük sorunun Dünya’nın böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir felaketin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş, geri dönüşü olmayan sonuçların önüne geçmek için bir öneride bulunmuştu.

Nuth’a göre, bu göktaşı riskini ortadan kaldırmadan en mantıklı ve en garanti yolu uzaya tek görevi Dünya’ya çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir uzay aracı göndermek.

Yeterli ödeneğin ayrılması halinde bu uzay aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini ifade eden Nuth, ifade ettiği uzay aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan göktaşlarını durdurabilecek kapasitede de olacağını açıklamıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here