Mars’ı incelemek için gönderilen Phoenix Robotu, Mars’a Yenik Düştü!

485

 

Mars yüzeyinde araştırma yapmak için Mars’a gönderilen Phoenix robotu görevini tamamladıktan sonra zorlu Mars şartlarına dayanamayarak Mars tarafından yutuldu.

NASA tarafından 2007 yılının Ağustos ayında uzaya gönderilen ve rotası Mars olarak belirlenen Phoenix Lander isimi robot, NASA’nın beklentilerini suya düşürdü. Phoenix Lander  isimli robot Mars yüzeyini incelemek programlanmış ve görev süresi 3 ay olarak belirlenmişti. Robotun görev süresini tamamladıktan sonra biraz daha hayatta kalması bekleniyordu.

NASA Phoenix Lander ile ilk teması Mayıs 2008 yılında gerçekleştirdi. Mars yüzeyinde mikroskobik yaşam ve su durumu hakkında incelemelere başlayan robot, azalan güneş ışığı yüzünden güneş panellerini verimli bir şekilde kullanamadı. Bu durum enerji kaybına yol açtı. Karanlık ve soğuğun etkisiyle günden güne kötüye giden ve yeterli miktarda enerji üretemeyen robot bir süre sonra olduğu yere takılıp kaldı ve Mars tarafından yutuldu.

 

 

 

Mars 2008
Mars Güncel

Rüzgarın ve tozun bolca bulunduğu bir yer olan Kızıl Gezegen Mars’ta hareketsiz kalan bir robotun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün görülmüyor. Araştırmacıların görüşlerine göre, Mars tarafından yutulan Phoenix Lander’dan geriye sadece tanınması mümkün olmayan bir durumda olan bir fosil kaldı. Yukarıdaki iki görsel, Phoenix Lander robotunun Mars’a ilk iniş yaptığı yüzeyin, o günden bugüne nasıl değiştiği konusunda fikir veriyor.

Bilim uğruna feda ettiğin hayatın için teşekkür ederiz Phoenix Lander. Seni asla unutmayacağız ve bir gün gömüldüğün yerden seni çıkaracağız!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here