Mars’ın Görünmez Bir Manyetik Kuyruğu Olduğu Keşfedildi

484

Mars gezegenin Güneş rüzgarıyla etkileşime girdiği için görülmeyen, bükülen manyetik bir kuyruğu olduğu keşfedildi.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) “Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi” (MAVEN) adlı uzay aracından elde ettiği verileri inceleyerek yaptığı araştırma sonucunda, Kızıl Gezegen Mars’ın görünmeyen manyetik kuyruğunun, Güneş rüzgarının taşıdığı manyetik sahaların Mars’ın yüzeyinde saklı manyetik alanlarla etkileşim içine girmesiyle oluştuğunu gösterdi.

Science Daily’nin yaptığı habere göre araştırma sonunda elde elde veriler, ABD-Utah’ta Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü’nün 49’uncu yıl toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

Bilim adamları tarafından şu açıklama yapıldı.

“Bükülen kuyruğu oluşturan bu etkileşim süreci, Mars’ın hali hazırda bulunan zayıf ve ince atmosferinin bir bölümünün daha kaybolmasına sebebiyet verebilir.”

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Gina DiBraccio, Mars’ın manyetik kuyruğunun eşine Güneş Sistemi’nde eşi benzerine daha önce rastlanmadığını belirtti.

Gina DiBraccio, keşif için “Elde ettiğimiz verilere göre bu manyetik kuyruk, ne kendine ait manyetik sahaya sahip olmayan gezegen Venüs’te bulunan manyetik kuyruğa ne de Dünya’nın manyetik alanına benziyor.” açıklamasını yaptı.

Küresel manyetik alanını milyarlarca yıl önce kaybetmiş Mars’ın yüzeyinde belli başlı bölgelerde saklı, “fosil” konumunda manyetik saha kalıntıları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here