Muhtemelen Ömrünüzde 1 Defa Görebileceğiniz ‘Süper Mavi Kanlı Ay’ 31 Ocak’ta Gökyüzünde!

656

NASA’nın, “Ay sonundaki bu nadir gökyüzü olayını kaçırmayın” şeklinde duyurduğu “Süper Mavi Kanlı Ay” olayı 31 ocak gecesi yaşanacak.

Muhtemelen ömrünüz boyunca bir kere görme şansı bulacağınız bu gök olayını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

31 Ocak gecesi, çok nadir yaşanan bir gök olayı bizi bekliyor olacak.
31 Ocak Çarşamba gecesi yaklaşık 150 yılda bir meydana gelen “Süper Mavi Kanlı Ay” yaşanacak.  Çok nadir görülen ‘Süper Mavi Kanlı Ay’, 3 gök olayını aynı anda yaşanmasıyla oluşuyor; bir mavi ay, bir süper ay ve bir tam ay tutulması.

Bu olaylar en son 152 yıl önce, 31 Mart 1866 tarihinde gerçekleşmişti. Aslına bakarsanız, bu gök olaylarını yakın zamanda görme fırsatını bulduk. ancak bu seferki olayı ilginç ve önemli kılan durum tüm bu olayların bir arada gerçekleşecek olması.

1 saat 16 dakika sürecek tutulma, Türkiye’den de ayın doğum saatlerinde gözlenebilecek. En iyi gözlem noktaları ise Asya ve Okyanusya ülkeleri olacak.

 

Süper Ay Nedir?

Dünya’nın uydusu olan Ay’ın yerberi* konumunda görülmesi olayıdır. Süper Ay sırasında Ay, normalden yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak görünür.

Ay, yerberi konumunda Dünya’dan 363 bin 300 kilometre uzaklıkta yer alırken bu durum yeröte konumunda 405 bin 500 kilometredir.

Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı genellikle 382 bin 900 kilometre civarıdır ve yıl içerisinde değişkenlik gösterir. İşte bu değişkenlik Süper Ay olayını meydana getirir.

*Yerberi : Bir gök cisminin gerçek veya görünür yörüngesinin Yer’e en yakın noktası

Kanlı Ay Nedir?

Süper Ay tutulması sırasında, Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınlarının Ay’ı kızıla boyaması nedeniyle bu olaya ‘Kızıl Ay tutulması’ ya da ‘Kanlı Ay tutulması’ da deniyor.

Mavi Ay Nedir?

Bir takvim ayında yaşanan ikinci dolunay olarak tanımlanan “mavi ay”, nadir bir doğa olayı ve 2.5 yılda bir gerçekleşiyor.

Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır.

Aslında Ay’ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here