NASA ve Yapay Zeka Ortaklığı! 8 Gezegenli, Yeni bir Güneş Sistemi Keşfedildi! ( Kepler 90i)

737

NASA ve Google’ın birlikte gerçekleştirdiği toplantıda, Kepler Uzay Teleskobu ve Google yapay zekasının ortak keşfi ‘ Kepler 90i ’ isimli gezegen basına duyuruldu.

Kepler-90i adlı gezegen, üç yıl önce keşfedilen Kepler-90 isimli yıldızın yörüngesinde yer alan 8 gezegenden birisi. Kepler 90i gezegeninde bir yıl 14.4 gün sürüyor çünkü bu gezegen yıldızının etrafındaki bir tam dönüşünü 14.4 günde tamamlıyor. Kepler-90i, aşırı yüksek yüzey sıcaklığına sahip, yüzey çoğunluğu kayalardan oluşan, kayalık bir gezegen.

Ne Kadar Uzak?

Kepler Uzay Teleskobu ve Google yapay zekası ortaklığıyla keşfedilen bu yeni gezegen Dünya’dan yaklaşık olarak 2500 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

( 2500 Işık Yılı =  236.356.373.876.200.00 Kilometre)

(En hızlı uzay araçlarımızdan biri olan New horizons isimli uzay mekiği saatte 58.536 km hıza ulaşabiliyordu)

NASA – New Horizons Uzay Aracı : 1 saatte 58.356 km

Işık hızı : 1 saatte 1079252848.75 km

Kepler 90i Neden Özel?

Kepler-90i gezegenini özel kılan şey, gezegenin Kepler-90 adlı yıldız sisteminde keşfedilen sekizinci gezegen olması. Bildiğimiz üzere, bugüne kadar içinde yaşadığımız Güneş Sistemiminin haricinde hiçbir yıldızın etrafında yediden fazla gezegen keşfedilmedi.

Bu verileri ele aldığımızda su sonuca ulaşıyoruz. Kepler-90 yıldız sistemi, gezegen sayısını 8’e çıkararak içerisinde en çok gezegenin yer aldığı, Güneş sistemiyle birlikte ikinci Güneş (yıldız) sistemi oldu.

Yapay Zekanın ilk Astronomik Başarısı

Kepler-90i’nin keşfini farklı kılan en önemli olay ise, tamamen yapay zeka yardımıyla keşfedilmiş olması NASA, bir süre önce Google ile bazı anlaşmalar yapmış ve arama devinin makine öğrenme algoritmalarını Kepler Uzay Teleskobu’ndan elde edilen veriler üzerinde test etmeye başlamıştı.

NASA astronomları tarafından incelenen ve herhangi bir sonuç alınamayacağı düşünülen veriler, yapay zeka tarafından tekrar incelendi ve bu incelemenin sonucunda Kepler 90i gezegeni keşfedilmiş oldu.

“Kepler 90i, ziyaret etmek isteyeceğiniz bir yer değil”

Basın toplantısında Kepler-90i hakkında açıklamalardan bulunan astronom Andrew Vanderburg, Kepler 90i gezegeninin yaşanılabilir bir yer olmadığını açıklarken, “Kepler-90i kesinlikle ziyaret etmek isteyeceğiniz türde bir yer değil.” ifadelerini kullandı.

Kepler 90i’nin keşfedilme aşamaları hakkında da konuşan Vanderburg, “Kepler Uzay Teleskobu’ndan elde ettiğimiz yaklaşık 35 bin güçlü sinyali astronomlarımız teker teker kontrol etmişti. Ancak bazı zayıf ve çok ümit vaat etmeyen sinyalleri atladılar. Google’ın yapay zekası işte bu zayıf sinyalleri kontrol ederek Kepler-90i’yi keşfetti.” şeklinde açıklama yaptı. Astronom Vanderburg yapay zekanın uzay araştırmalarında gelecekte çok daha büyük etkilere sahip olacağını düşündüğünü belirterek konuşmasını sonlandırdı.

NASA tarafından 2009 yılında uzaya fırlatılan Kepler Uzay Teleskobu, 2009 yılından bu yana, toplamda 4000’den fazla aday ve yaklaşık 2500 onaylanmış gezegen keşfine imza attı. 2500 onaylanmış gezegen keşfinin yaklaşık 30 tanesi ise, yaşanabilir bölge kuşağında olan ve yaşam olması muhtemel gezegenlerden oluşuyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here