Uzayı Keşfedebileceğiniz Harika Program NASA’s Eyes Visualization Nedir? Nasıl kullanılır?

867

NASA’s Eyes Visualization Nedir?

İnternetin en güzel imkanlarından biri, herkesin erişebileceği ilginç ve eğitsel bilgileri içinde barındırıp, istediğimiz zaman bize sunmasıdır. Bunun en güzel örneklerden biri olan NASA’s Eyes Visualization adlı uygulamayı sizlere tanıtmak istiyoruz.

Oturduğunuz yerden uzayın derinliklere doğru uzun bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

NASA’s Eyes Visualization, Dünya’yı, Güneş Sistemi’ni, NASA misyonlarını, Güneş sistemi dışındaki keşfedilmiş yıldızları, gezegenleri hatta  evren hakkındaki bilgileri keşfetmenize olanak sağlayan 3 Boyutlu harika bir uygulamadır.
” NASA’s Eyes  ” 3 Farklı Modülden Oluşan Bir Uygulama

 

EYES ON THE EARTH

(Dünya)

Bu modülde Dünya’yı tam anlamıyla keşfedebilirsiniz. NASA uyduları kullanarak uçabilir, böylece Dünya üzerindeki her türlü bilgi ve veriyi görebilirsiniz. Dünya üzerindeki karbonmonoksit, karbondioksit seviyesini inceleyebilir, Dünya üzerindeki deniz ve okyanuslardaki su seviyesini görebilir, isterseniz ozon tabakasını bile kontrol edebilirsiniz. Bitti mi? Bitmedi. 10.000 feet yükseklikteki hava sıcaklığını, buz ve denizdeki su rezervlerini bile görebilirsiniz. Yazacak o kadar detay, araştırılacak o kadar şey var ki…
Mutlaka programı indirip kendi gözlerinizle görmelisiniz.

EYES ON THE SOLAR SYSTEM

( Güneş sistemi)

Bu bölümde Güneş sistemini keşfedebilirsiniz. Uygulama ekranında Simple (Basit) ve Advanced (Gelişmiş) kısımlarından birini seçmeniz gerekiyor. Simple kısmında basitçe Güneş ve Gezegenleri görebiliyorsunuz. Advanced kısmındaysa, Güneş, gezegenler, gezegenlerin uydularını ve uzaya gönderdiğimiz uzay araçlarını görebilirsiniz. Bu modül çok kapsamlı. Plüto, Dawn Mission, Cassini’nin Turu, Landee ve Ay gibi birçok şeyi oturduğunuz yerden ayrıntılarıyla inceleyerek yeniden keşfedebilirsiniz.

 

EYES ON THE EXOPLANETS

(Güneş Sistemi Dışındaki Yıldızlar ve Gezegenler)

Dünya’yı ve Güneş Sistemi’ni keşfettiysek, artık biraz daha uzaklara açılmanın vakti gelmiş demektir. Bu modülde, galaktik komşularımızı ziyaret edebiliriz. Keşfettiğimiz yıldızların etrafında dönen gezegenleri keşfedebilir, gezegenlerin Dünya’ya olan uzaklığı görebiliriz.
Yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerin, yaşanılabilir bölgede olup olmadığını  araştırabiliriz.

NASA, keşfettiğimiz gezegenlere ne kadar süre içinde gidebileceğimizi bile hesaplama imkanı sunuyor. Keşfettiğimiz yıldız sistemlerini, kendi güneş sistemimizle kıyaslayabiliyoruz. Program o kadar geniş çaplı ki, sayfalarca yazı yazsak yinede anlatamayız. Gözlerimiz Keşfedilen En Büyük Yıldız UY Scuti‘yi aradı ama bulamadık. Belki siz bulabilirsiniz.

 

NERDEN VE NASIL İNDİRİLİR?

Öncelikle şunu belirtelim, bu program mobil platformlara uygun tasarlanmamış.

Programını kullanmak için bilgisayara ihtiyacınız var.

NASA’s Eyes Visualization uygulamasını NASA’nın resmi web sitesinden indirebilirsiniz.

Uygulamayı indirmek için buraya tıklayarak, NASA’nın resmi web sitesi gidebilirsiniz.

Siteye gittiğiniz zaman, “DOWNLOAD THE APP TO GET STARTED” yazısına tıklamanız gerekiyor.

Tıkladıktan sonra indirme işlemi otomatik olarak başlayacaktır. Kısa bir bekleme süresinin ardından uygulamayı çalıştırarak bilgisayarına kurabilirsiniz.

 

Yazacağımız o kadar şey var ki, inanın hepsini yazamadık. Mutlaka kendi gözlerinizle görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Uygulamayı kullanırken yıldızlar içinde kayboluyorsunuz. Evrenin büyüklüğü karşısında şaşkınlığınızı gizleyemiyorsunuz. Keyifli dakikalar geçirmeniz dileğiyle…

 


 

Bilinin Evren’in en büyük yıldızı UY Scuti hakkındaki yazımızı okudunuz mu? Çok şaşıracaksınız. Okumak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here