Okyanusları temizlemek için petrol yiyen bakteriler geliştiriliyor!

312

Quebec Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilen petrol yiyen bakteriler, petrol sızıntısı sebebiyle oluşan, okyanuslardaki petrol kirliliğine çare olabilir.

Ülkeler tarafından alınan geniş güvenlik önlemleri ve prosedürlere rağmen üretim rafinesi, petrol tankları ve farklı yollarla gerçekleşen petrol sızıntılarının önü ardı kesilmiyor. Bu sızıntılar okyanuslara ve okyanuslarda bulunan doğal yaşama çok ciddi zararlar veriyor ve bir süre sonra okyanusların bazı bölgelerini yaşanmaz duruma getiriyor.

Quebec Üniversitesi’ndeki bilim insanları, petrol sızıntılarının doğal yaşama verdiği zararı önlemek için yeni bir bakteri geliştiriyor. Alcanivorax borkumensis adı verilen bakteri türü, varlığını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi petrol ve doğal gaz bileşenlerini tüketerek sağlıyor.

Keşfin arkasındaki ekip bu bakterinin, en yıkıcı petrol sızıntılarının gerçekleştiği bölgeleri dahi temizleyebileceğini düşünüyor ve bu konu üzerinde büyük araştırmalar yapıyor. Düzenli olarak gerçekleşen petrol sızıntıları sadece çevreciler için değil bütün dünya için tehlike yaratıyor.

Yeni keşif petrol sızıntılarından oluşan kirliliği yok etmek için doğru bir yol gibi gözükse de, kontrol edilmesi mümkün olmayan ve sürekli çoğalan bu bakteri sonraki yıllarda dünyanın başına başka bir felaket açabilir.

Şu ana kadar yapılan testlerde Alcanivorax borkumensis adlı bakteri su ve topraktaki petrol ürünlerini parçalayıp yok etmek konusunda başarılı sonuçlar elde etti. Bilim insanlarının araştırma ve çalışmaları sonucunda bakterinin okyanuslardaki petrol sızıntılarını temizleme konusundaki başarısını hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here