“Superjorden” : Dünya Benzeri Yepyeni Bir Gezegen!

391

stronomlar güneş sistemi dışında, içinde yaşam olması muhtemel dünya benzeri yeni bir gezegen keşfetti!

Yeni keşfedilen bu gezegen çok değerli. Hatta öyle ki, güneş sistemi dışında yaşam bulmak adına yapılmış en büyük keşif olabilir!

SUPERJORDEN YAŞANILABİLİR BÖLGEDE

Resmi adı : LHS 1140b ama siz ona “Superjorden” diyebilirsiniz.
Gezegenin konumu, bulunduğu güneş sistemine göre, ‘Yaşanılabilir Bölge‘ olarak adlandırılıyor.

Peki  ‘Yaşanılabilir Bölge’ ne demek?  Bir gezegenin, yıldızıyla arasındaki mesafenin, gezegen yüzeyinde sıvı su bulundurabilmesine olanak tanıdığı alana Yaşanılabilir Bölge’ deniyor.

Dünya – Güneş ilişkisini düşünebilirsiniz. Güneş’in Dünya’ya olan mesafesi Dünya yüzeyinde bulunan suyu buharlaştıracak kadar yakın değil aynı zamanda suyu tümden donduracak uzaklıkta da değil. Araştırmaklar sürüyor, gezegen yüzeyinde sıvı halde su keşfedilmesi durumunda, gezegenin, yaşama elverişli koşulları barındırdığı kesinleşecek.

LHS 1140b, 2 ay önce keşfedildi. Astronomlar tarafından içerisinde yaşam bulundurma ihtimali olan,  güneş sistemi dışındaki 7 gezegen arasında bir istisna olarak kabul ediliyor.

Araştırma grubunun başında bulunan Harvard Üniversitesinden astronom Jason Dittman, şaşkınlığını şu cümleler ile belirtti. “Superjorden, on yıllardır gördüğüm, güneş sistemi dışındaki en ilginç gezegen.”

İlk tespitlere göre Superjorden 5 milyar yaşında, yaklaşık olarak 1.5 Dünya boyutunda  ve kendi yıldızına bizim tabirimizle kendi güneşine, Dünya’nın güneşe olan mesafesinden 10 kat daha yakın.

DÜNYA’YA NE KADAR UZAK?

Superjorden güneş sistemimize 40 ışık yılı mesafede. 40 ışık yılı kulağa her ne kadar kısa bir mesafe olarak gelsede 40 ışık yılının kilometre bazından bize uzaklığı yaklaşık 380 trilyon kilometre. Hemen Türk mantığıyla kilometre hesaplaması yapalım. En hızlı uzay aracımız* saniyede 20 kilometre hızla gidiyor. Yani İstanbul – Antalya arasını 22 saniyede gidebilirsiniz.  En hızlı uzay aracımız ile Superjorden gezegenine varmamız yaklaşık olarak 547.714 yıl sürecek… Bu şu anlamına geliyor. Henüz teknolojimiz ışık hızının %1(3000 km/sn)  hatta %0.1’ine(300km/sn) bile ulaşamadı ama durun imkansız diye bir şey yok, teknoloji son hız gelişmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here