“Uzayda bitki gibi uzadım” açıklamasını yapan astronot özür mesajı yayınladı.

840

“Uzayda bitki gibi 9 santimetre uzadım” açıklaması yapan Japon Astronot Norişige Kanai, yaptığı paylaşım hakkında özür mesajı yayınladı.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 3 hafta geçiren Japon Astronot Norişige Kanai, Twitter’dan 2 gün önce yaptığı Herkese günaydın. Önemli bir haber paylaşmak istiyorum. Uzaya geldikten sonra değişimleri görmek için vücut ölçümlerimiz yapıldı ve bu sürede adeta bir bitki gibi yaklaşık 9 santimetre uzadım”

Paylaşımı hakkında özür mesajı yayınladı.


Hesaplamayı yanlış yaptığını ve 9 santimetre değil 2 santimetre uzadığını belirten Japon astronot Norişige Kanai, “Twitter hesabım aracılığıyla yaptığım bu paylaşım için gerçekten çok üzgünüm” ifadelerini kullandı.

 

 Astronotların Boyu Uzayda Neden Uzuyor?

Cevap: Yerçekimi

Dünyadayken yerçekiminin vücudumuza uyguladığı çekim kuvveti sebebeyile vücudumuz üzerinde baskı yaşanıyor ve kemiklerimiz sürekli olarak yere doğru çekiliyor. Yerçekiminin bedenimize uyguladığı bu etki eklemlerimiz arasında boşluk oluşmasını engelliyor. Uzayda yerçekimi etkisi olmadığı için vücudumuz üzerinde herhangi bir baskı olmuyor ve eklemlerimiz özgür kalıyor. Bunun sonucundaysa, uzayda insan vücudu yaklaşık olarak 2-3 santimetre kadar uzayabiliyor.

Boy uzaması, NASA Tarafından Kanıtlandı.

Geçtiğimiz yıllarda uzaya gönderilen Scott Kelly, uzayda aralıksız olarak en uzun süre kalan astronot ünvanını kazanmıştı. Scott Kelly, uzaya gönderilmeden önce ikizi Mark Kelly ile boy,kilo gibi pek çok yönden karşılaştırılmış ve bu veriler kayıt altına alınmıştı. Astronot Scott Kelly uzaydan döndükten sonra bu veriler tekrar incelenmiş ve Dünya’da aynı boyda olan iki kardeşin boy farkları 2 santimetre kadar değişmişti.

Böylelikle uzayda boy uzaması etkisi deneysel olarak kanıtlanmış, konuyla alakalı NASA tarafından açıklama yapılmıştı.

 

NASA: Yerçekimi en önemli faktör olsa da, tek faktör değil.

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre uzayda boy uzamasının tek sebebi yerçekimi değil. Uluslararası Uzay İstasyonu gibi sıfır ağırlıklı bir ortamada uzun süreler geçirmek, insan omurgasının ciddi şekilde gerilmesine neden oluyor. Uzayda geçirilen uzun ayların sonunda, insan bedeni yalnızca uzamıyor aynı zamanda omuzlarda belli oranda genişliyor.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here