Yapay Zeka Kalbinizi Gözünüzden Okuyacak

403

Google’ın yeni geliştirdiği yapay zeka teknolojisi, kalp rahatsızlıklarının erken teşhisinde kullanılarak bir çok hastalığı önleyecek.

Yapay zekadan faydalanılan alanlar günden güne artarken, sağlık sektöründe de önemli değişiklikler gerçekleşiyor. Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka, kişilerin kalp rahatsızlıklarını öngörebiliyor.

Yapay zekanın teşhis koyma işleminin en avantajlı yanı ise herhangi bir tıbbi işlem gerektirmemesi. Yapay zekanın yaptığı tek şey, kişinin gözünü taramak. Algoritma, taramayla birlikte çok sayıda bilgi oluşturabiliyor.

Bu bilgiler arasında kişinin yaşı, kan basıncı ve sigara içme alışkanlığı da yer alıyor. Bu bilgileri makine öğrenmesi teknikleriyle birleştiren yapay zeka, kişinin kalp rahatsızlığı riskini ortaya çıkartıyor.

Yapay zeka, bu yöntem ile %70 ihtimalle doğru sonucu veriyor. Bu oran, ilk bakışta biraz düşük gelebilir. Fakat kalp rahatsızlığı tahminlerinde kullanılan geleneksel yöntemlerin doğruluk oranı da %72 seviyesinde.

Arada yalnızca %2’lik bir ihtimal farkı var ve Google’ın yapay zekası sadece göz taraması yaparak sonuca ulaşıyor. Araştırmacılar bu algoritmayı geliştirmek ve eğitmek amacıyla İngiltere’deki 500.000 hastanın verilerini kullanmış.

Kaynak: technopat.net

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here