Evrenin en yaşlı kara deliği keşfedildi! 13 milyar yaşında, Güneş’ten 800 milyon kat daha büyük!

630

Gök bilimciler, 13 milyar yıl önce oluşmuş, Güneş’ten 800 milyon kat daha büyük devasa bir kara delik keşfetti!

Yaklaşık 13.7 milyar yıl önce gerçekleşen ve evrenin başlangıcı olarak varsayılan Big Bang patlamasından sadece 690 milyon yıl sonra oluştuğu tespit edilen yeni bir kara delik keşfedildi.

13 milyar yaşında olduğu tespit edilen kara delik, şimdiye kadar keşfedilmiş en yaşlı kozmik nesne oldu.

Yapılan yeni bir araştırma sonucunda gök bilimciler, şimdiye kadar varlığı tespit edilen en yaşlı süper kütleli bir kara delik keşfettiler. 13 milyar yıldır genişleyen nesne, evren bugünkü genişliğin yalnızca %5’iyken oluştu. Evrenle birlikte genişlemesini sürdüren karadelik, Güneş’ten 800 milyon kat daha büyük hale geldi.

Big Bang’den sadece 690 milyon yıl sonra oluşan bu yeni kara delik, “Supermassive black hole” olarak adlandırılan, süper kütleli kara delikler ailesinin üyesi. Yapısı ve yaşı itibariyle kara deliklerin oluşumu ve evrenin genişlemesi hakkında bilgiler içeriyor.

Önceki araştırmalar süper kütleli kara deliklerin, evrenin en parlak cisimleri kuasarların kaynağı olduklarını ön görüyorlardı. Bu nesleler parlaklıklarıyla yıldız ışıklarının bir noktada topanmış ve yoğunlaşmış halleri gibidirler.

Bilinen en eski kuasar, Dünya’dan 13.04 milyar ışık yılı uzaklığında bulunan ve Big Bang’den yalnızca 750 milyon yıl sonra oluştuğu anlaşılan ULAS J1120 + 0641 kod adlı kozmik nesnedir. Bu haberimize konu olan kuasar ise ULAS J1342 + 0928 olarak adlandırıldı ve bizden 13.1 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Bildiğiniz üzere kozmik boyutlarda ışığın kat ettiği yolculuk, zamanla eş değer sayılıyor. Yani bize 13.1 miyar yılda ulaşan bir ışık varsa, o ışık kaynağının 13.1 milyar yaşında olduğu anlaşılıyor. Daha ilginç tarafı ise, o nesneden Dünya’nın oluşumunu gözlemlemek mümkün olsa, yaklaşık 9 milyar yıl daha beklememiz gerekecek.

4.7 milyar yaşında olan yuvamızdan önce kozmik evrende zaman ya da mekan algısı yoktu. Onu, hayatımızı kolaylaştırmak için insanlar olarak bizler icat ettik. Evrendeki tek gerçek ışık ve ışığın yolcuğudur. Fizik ve astronomi alanları ise keşfedilen bu garip ve yaşlı nesneler sayesinde bizden milyarlarca yıl öncesinde nelerin döndüğünü anlamamızı sağlayacak.

 

Kaynak : Webtekno

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here