Komşularımızı bulduk mu? Dünya benzeri yeni bir gezegen keşfedildi!

889

Dünya’dan 111 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir cüce yıldızın yörüngesinde içinde atmosfer olduğu ve yaşanılabilir sıcaklığa sahip olduğu düşünülen bir gezegen bulundu.

İnsanlığın, Dünya dışında yaşanabilir bölge arayışı hızla devam ediyor. Dünya’dan yaklaşık olarak  111 ışık yılı uzaklıkta bulunan K2-18b yıldızı, yörüngesinde Dünya’ya çok benzer bir gezegen barındırıyor. Bu gezegenin yakınlarında ikinci bir yaşanılabilir gezegen daha olabileceği tahmin ediliyor.

Keşfi yapan astronomların açıklamasına göre, Dünya benzeri gezegenlere rastlamak ve onları keşfetmek her zaman görülebilecek bir şey değil.

Teksas, Scarborough ve Montreal Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar bir araya gelip kurdukları ekiple bu keşfin mimarları oldular.

K2-18b olarak bilinen yıldızın yörüngesindeki Dünya benzeri gezegenler, yaşanılabilir bölgede bulunuyor ve gezegenlerin büyük kısmı kayadan oluşuyor

Bu gezegenlerin yaşanılabilir bölgede bulunmasından yola çıkarak, gezegende dünya benzeri bir atmosfer olacağı tahmin ediliyor.

Yaşanılabir bölgede olmaları, gezegen üzerindeki su sirkülasyonu olma ihtimalini arttıryor. Şimdilik gezegendeki sıvının, yaşamın temel yapı taşı olan su mu yoksa Titan’daki gibi saf metan döngüsü olup olmadığı belli değil.

Leo Takımyıldızı’nın bir üyesi olan K2-18b, cüce yıldızlar konusunda uzay ajanslarının ilgisini çekmeye devam ediyor. Yapılan keşfe kaynaklık eden veriler de Avrupa Uzay Ajansı ESA tarafından toplandı. Ajansa bağlı olarak çalışan ve Şili’de bulunan La Silla Gözlemevi, son zamanlarda başardığı işlerle gündeme geliyor.

James Webb Uzay Teleskobu Dönemi

Eskiyen ve yavaş yavaş emekliye ayrılmaya hazırlanan Hubble Uzay Teleskobu, keşfedilen gezegenler hakkında sınırlı bilgi toplama kapasitesine sahip. 2019’da göreve başlaması beklenen 10 milyar dolar bütçeli James Webb Uzay Teleskobu döneminde, keşfedilen gezegenlere dair daha çok ayrıntı öğrenebileceğiz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here